Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Safranbolu’da gezilecek yerler sayfamızda Karabük’ün en tanınan ilçesi olan kendine has dokusuyla ünlenmiş Safranbolu’nun gezilecek yerleri bulunmaktadır.

Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu gezilecek yerler yazımızda, Karabük iline bağlı bir ilçe olan Safranbolu’nun gezilecek en güzel yerlerini tek tek sıraladık. Safranbolu her yıl yerli ve yabancı yüz binlerce turistin akın ettiği, cennet ülkemizin en nadide turistik yerlerinin başında gelmektedir. Gerek kendine özgü evleri, gerekse gezilecek yerleriyle Safranbolu tarihimizin kalbinin attığı bir yerdirSafranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu, kendine has evleriyle Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Safranbolu’da yaklaşık 2000 adet tarihi ev bulunmaktadır. Günübirlik kültür turları ve gezileriniz için Safranbolu bölgesi bulunmaz bir nimettir. Gelin birlikte Safranbolu gezilecek yerlerini daha detaylı inceleyelim.

Safranbolu’da gezilecek yerler listemize eklenmesini istediğiniz yerleri sayfanın altında yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

 • Safranbolu Evleri

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri, kendine özgü mimarisiyle dünya çapında bir üne sahiptir. Osmanlı dönemindeki yaşamın ve tarihin dokusunun bozulmadan günümüze kadar gelmiş en güzel örneklerindendir. Evlerin görünüşü kadar mimari özellikleri ile de kendine özgü çok fazla özelliği vardır. Örneğin Safranbolu Evleri birbirlerinin güneş ışığını asla engellemeyecek şekilde konumlandırılmıştır. Evler 2 ya da 3 kattan oluşmaktadır. Safranbolu Evlerindeki ahşap işçiliği görülmeye değerdir. Bölgedeki turizmin oldukça gelişmiş olması turistler için oldukça fazla aktivite alanı sunmaktadır.

 • Kaymakamlar Gezi Evi

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Kaymakamlar Gezi Evi

Kaymakamlar Gezi Evi, eski Safranbolu Evleri’ne en güzel örneklerden biridir. Odalarda bulunan gömme banyolar, ahşap işçiliği ve tarihi kokusuyla görülmeye değerdir. 18. Yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kışla komutanı Hacı Mehmet Efendi tarafından yapılan bu konak, Mehmet Efendi’ye Kaim-Makam denilmesinden dolayı bu adı almıştır. Kaymakamlar Gezi Evinde eski Safranbolu yaşantısı sergilenmektedir.

 • Kileciler Konağı

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Kileciler Konağı

Kileciler Konağı, köşe ev konumundadır. Yine Safranbolu Evleri’ne en güzel örneklerden biridir. 1880’li yılların başında Hacı Mehmet Efendi tarafından yaptırılmıştır. Evin ortasında bulunan Eksantrik Şakul adı verilen sütun, evin dengesini ölçmek için özel olarak yapılmıştır. Kileciler Konağı, tavan süslemeleri ve ahşap işçiliğiyle Osmanlı tarihinin en önemli eserlerindendir.

 • Mümtazlar Konağı

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Mümtazlar Konağı

Mümtazlar Konağı, günümüzde restoran ve kafeterya olarak kullanılmaktadır. 1888 yılında Ziya Efendi tarafından inşa edilmiştir. Konak 3 kattan oluşmaktadır. Tarihi Safranbolu Evleri’nin tüm özelliklerini taşımaktadır. Evdeki bir odanın tavan süslemesi toplam 4000 ahşap parça kullanılarak yapılmıştır.

 • Mektepçiler Konağı (Safranbolu Medresesi)

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Mektepçiler Konağı - Safranbolu Medresesi

Mektepçiler Konağı veya bilinen diğer adıyla Safranbolu Medresesi, yapıldığı dönemlerde medrese olarak kullanılmıştır. Tarihi 1786 yılına dayanmaktadır. Safranbolu’ya ait bilinen en eski yapıların başında gelmektedir. Mektepçiler Konağı’nda 1977 yılında “Safranbolu’da Zaman” adlı filmle Altın Portakal Ödülü’nü alan ünlü yönetmen Süha Arın’ın kişisel eşyaları ve film çekiminde kullanılan eşyalar sergilenmektedir.

 • Havuzlu Asmazlar Konağı

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Havuzlu Asmazlar Konağı

Havuzlu Asmazlar Konağı, bir otomobil şirketi tarafından satın alındıktan sonra Safranbolu’da restore edilen ilk evler arasındadır. Tarihi 1830 yılına dayanmaktadır. Konağın içerisinde bulunan havuz nedeniyle Havuzlu Asmazlar Konağı adını almıştır. Günümüzde otel olarak hizmet vermektedir.

 • İzzet Mehmet Paşa Camii

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - İzzet Mehmet Paşa Camii

İzzet Mehmet Paşa Camii, camiye adını veren İzzet Mehmet Paşa tarafından 1796 tarihinde yaptırılmıştır. Camii, bir dere üzerine kemerler sayesinde oturtulmuştur. Safranbolu bölgesinin en büyük ve önemli ibadethanelerinin başında gelmektedir. İstanbul’da bulunan Nuruosmaniye Camii’nin küçük bir örneğidir. İzzet Mehmet Paşa Camii, işçilik ve kullanılan motifler bakımından Osmanlı Dönemi mimarisine en güzel örneklerdendir.

 • Safranbolu Köprülü Mehmet Paşa Camii

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Köprülü Mehmet Paşa Camii

Safranbolu Köprülü Mehmet Paşa Camii, 1661 yılında Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Konum olarak çarşı merkezinde yer almaktadır. Camii, bugüne gelene kadar 2 kez restorasyondan geçmiştir. Tek minaresi bulunmaktadır. Safranbolu Köprülü Mehmet Paşa Camii kare şeklinde tasarlanmıştır.

 • Safranbolu Güneş Saati

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Güneş Saati

Safranbolu Güneş Saati, Köprülü Mehmet Paşa Camii avlusunun içerisinde yer almaktadır. Güneş Saatinin 19. Yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Saat üzerinde arpça sayılar bulunmaktadır. Saat, 10’ar dakikalık zaman bölümlerinden oluşmaktadır. Saat üzerinde bulunan üçgen bölgeye güneş ışığının yansımasıyla mekanizma çalışmaktadır. Zaman içerisinde çevresinde bulunan ağaçların budanması sırasında saat üzerine ağaç dalı düşmüş ve üstteki mermer kırılmıştır. Sonrasında ilk haline sadık kalınarak saat onarılmıştır.

 • Yemeniciler Arastası

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Yemenciler Arastası

Yemeniciler Arastası veya Lonca Çarşısı olarak da bilinmektedir. Osmanlı Dönemi’nde loncaların iç içe bulunduğu bu çarşı 2 sokaktan oluşmaktadır. Aynı zamanda esnafların dua etme yeri olmasından dolayı Dua Meydanı olarak da anılır. Yemeniciler Arastasında, kurulduğu dönemlerde yemeni adı verilen ayakkabıların imalat dükkanları bulunmaktaydı. Günümüzde hediyelik eşya ve kafeteryaların bulunduğu turistik bir bölgedir. Çarşıyı ziyaretinizde Yemenicilik Müzesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

 • Safranbolu Tarihi Belediye Binası

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Tarihi Belediye Binası

Safranbolu Tarihi Belediye Binası, 1923 yılında ticarethane amacıyla yapılmıştır. Bina tamamen taştan oluşmaktadır. Sonraki yıllarda Belediye Binası olarak 1995 yılına kadar hizmet vermiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca restore edilen tarihi bina, günümüzde Uluslar Arası Altın Safran Belgesel Film Festivali Sekretaryası olarak kullanılmaktadır.

 • Cinci Hanı ve Cinci Hamamı

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Cinci Hanı Cinci Hamamı

Cinci Hanı ve Cinci Hamamı, Cinci Hoca olarak tanınan Karabaşzade Hüseyin Efendi tarafından 1645 tarihinde yaptırılmıştır. Han 2 kattan oluşmaktadır ve toplam 62 odası mevcuttur. Han kapısı, kilit ve anahtarı Türk demir işçiliğinin en nadide örneklerindendir. Günümüzde odaların bir kısmı otel olarak kullanılmaktadır. Cinci Hamamı, çarşı içerisinde yer almaktadır. Hala kullanılır durumdadır ve hamam olarak halka hizmet vermektedir.

 • Kazdağlıoğlu Camii

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Kazdağlıoğlu Camii

Kazdağlıoğlu Camii, giriş kapısındaki yazıttan anlaşıldığı üzere 1778 yılında yaptırılmıştır. Çarşı meydanında yer almaktadır. Kazdağlıoğlu Mehmet Ağa tarafından yaptırıldığı bilinen camii, tek kubbelidir.

 • Kaçak Lütfiye Camii

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Kaçak Lütfiye Camii

Kaçak Lütfiye Camii, Akçasu Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Akçasu Deresi üzerinde bulunan cami 1878 yılında Hacı Hüseyin Hüsnü tarafından yaptırılmıştır. Minaresi ahşap olduğundan dolayı oldukça dikkat çekmektedir. Hac görevi yapıldıktan sonra Allaha Lütuf amacıyla yaptırılmış bu yüzden adı Lütfiye Camii olmuştur.

 • Safranbolu Ulu Cami (Ayastefanos Kilisesi)

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Safranbolu Ulu Cami - Ayastefanos Kilisesi

Safranbolu Ulu Cami (Ayastefanos Kilisesi), Rumlardan kalma oldukça eski bir kilisedir. 1872 yılında yapımı tamamlanan kilise 1956 yılından itibaren camii olarak hizmet vermektedir. Kilise çevresinde bulunan Rum döneminden kalma papaz evi ve Skalion Mektebi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

 • Bulak (Mencilis) Mağarası

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Bulak - Mencilis Mağarası

Bulak (Mencilis) Mağarası, Karadeniz’in en büyük 2. mağarasıdır. İlçenin kuzeyinde, Bulak Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Mağaranın ne zaman oluştuğu net olarak bilinmemektedir. Tarihinin 60-200 milyon yıl öncesine dayandığı sanılmaktadır. Mağara oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Fakat 400 metre kadarı ziyarete açıktır. Bu şekilde bile Türkiye’nin ziyarete açılan en büyük mağaraları arasında yer almaktadır.

 • İncekaya Su Kemeri

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri, 19. yüzyılın sonlarında yapılmıştır. Şehir merkezine oldukça yakın konumdadır. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Kemer, Tokatlı Kanyonu üzerinde yer almaktadır. Toplam 6 kemerden oluşan oldukça ihtişamlı bir yapıdır. Günümüzde su kemerinin altında bir sahne ve oturma yerleri bulunmaktadır.

 • Tokatlı Kanyonu

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’da görülmesi gereken yerlerin ilk sırasında yer almaktadır. Bölgede yer alan Kristal Teras ve su kemeri sayesinde muhteşem görüntüsüyle ziyaretçilerini adeta büyüler. Kanyonlar üzerine kurulan Safranbolu’da çok sayıda kanyon görmeniz mümkündür.

 • Kristal Teras

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Kristal Teras

Kristal Teras, Tokatlı Kanyonu içerisinde yer almaktadır. Tamamen camdan yapılmıştır ve 75 ton taşıyabilecek kapasitededir. 80 metre yükseklikte yer almaktadır. 30 kişilik gruplar halinde ziyaretçiler alınmaktadır. Bu enfes manzarada içeceğiniz çay Safranbolu gezinize ayrı bir zevk katacaktır.

 • Safranbolu Kaya Mezarları

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Kaya Mezarları

Safranbolu Kaya Mezarları, Roma döneminden kalma mezarlardır. Yaklaşık 1 yıl önce definecilerden korumak amacıyla turizme açılmıştır. 3 bin yıllık bir tarihe sahiptir.  Bölgede çok sayıda mezar bulunmaktadır. En önemli mezarlar Hacılarobası ve Üçbölük köylerinde yer almaktadır. Karabük sınırları içerisinde toplam 116 adet kaya mezarı bulunmaktadır.

 • Kent Tarihi Müzesi (Eski Hükümet Konağı)

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Kent Tarihi Müzesi - Eski Hükümet Konağı

Kent Tarihi Müzesi, Kale olarak adlandırılan tepe üzerine inşa edilmiştir. Bina giriş katıyla birlikte toplam 3 kattan oluşmaktadır. Binanın tarihi 1904 yılına dayanmaktadır. 1976 yılında çıkan bir yangın sebebiyle konak tamamen yok olmuş, sonrasında aslına sadık kalınmasına dikkat edilerek tekrar restore edilmiş ve halka açılmıştır. Müze içerisinde Safranbolu ve çevresine ait birçok eser sergilenmektedir.

 • Safranbolu Saat Kulesi

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Saat Kulesi

Safranbolu Saat Kulesi, III.Selim döneminde Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Anadolu bölgesinde yapılan ilk saat kulesi olarak tarihi bir önem taşımaktadır. 1790’lı yıllarda yapıldığı bilinmektedir. Saat Kulesi’ndeki mekanizma Londra’dan getirilmiştir ve hala çalışır durumdadır.

 • Safranbolu Eski Cezaevi Binası

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Eski Cezaevi Binası

Safranbolu Eski Cezaevi Binası, Kale üzerinde bulunmaktadır. Binanın II.Abdulhamit tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. 1900’lü yılların başında yapılan Cezaevi Binası, gerekli restorasyonlardan geçerek günümüzde kafeterya ve restoran olarak hizmet vermektedir.

 • Hıdırlık Tepesi

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi, Türklerin Safranbolu’da ilk yaşadığı yer olarak önem kazanmıştır. Oldukça yüksektedir ve şehri tepeden tüm ayrıntısıyla görmektedir. Hıdırlık Tepesi, eski zamanlarda yağmur duasına çıkmak için ve Hıdırellez kutlamalarının yapılması için kullanılırdı. Tepe üzerinde anıt mezarlar ve bir türbe bulunmaktadır. Mutlaka Hıdırlık Tepesi’ne çıkmalı ve mükemmel Safranbolu Evlerini farklı bir açıdan görmelisiniz.

 • Eski Tabakhane

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Eski Tabakhane

Eski Tabakhane, çarşının alt bölümünde bulunmaktadır. 1990’lı yıllara kadar kullanılmıştır. Bölgede bir tabakhane mescidi ve yıkık durumda tabakhane binası bulunmaktadır. Aynı zamanda geçmişten kalan 2 adet atölyeyi de ziyaretinizde görebilirsiniz.

 • Demirciler Çarşısı

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Demirciler Çarşısı

Demirciler Çarşısı, günümüzde faaliyette olan tek lonca çarşısıdır. Çarşıda demircilik, bakır ve kalay dükkanları bulunmaktadır. Akçasu Kanyonu üzerinde yer almaktadır. Osmanlı Dönemi’nden kalma bu çarşı savaş dönemlerinde orduya silah yapmasıyla da ayrı bir öneme sahiptir.

 • Safranbolu Lunapark

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Lünapark

Safranbolu Lunapark veya bilinen diğer adıyla Aslanlar Lunapark Safranbolu ilçe merkezinde yer almaktadır. Bu küçük ilçede yerli halk ve turistler için eğlenceli zaman geçirilebilecek yerlerden biridir. Çocuklar için birçok oyun alanı ve aktivite imkanı bulunmaktadır.

 • Yörük Köyü

Safranbolu'da Gezilecek Yerler - Yörük Köyü

Yörük Köyü, tarihi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Kayı boyundan gelen 3 kardeş arasında en büyüğü olan Hüseyin tarafından kurulduğu bilinmektedir. Köy Turizm Bakanlığı tarafından koruma altındadır ve köyde yüzlerce tarihi eser bulunmaktadır. Yörük Köyünde gezi evi şeklinde restore edilen bir konak ve eski dönemlerden kalma bir çamaşırhane görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Yorum Yap

 1. Kemal D.

  Safranbolu’ya Kurban Bayramında gitmeyi düşünüyorum. Günübirlikde olsa gideceğim.

 2. Türkan A.

  Safranbolu’da bu kadar gezilecek yer olduğunu bilmiyordum. Hatta daha önce Safranbolu’yu il olarak biliyordum. Meğerse Karabük’ün bir ilçesiymiş 🙂

 3. Emel

  Safranbolu’ya giden arkadaşlar konaklama konusunda bilgi verebilirler mi ? Bizde önümüzdeki Kurban Bayramında Safranbolu’ya gitmeyi düşünüyoruz. Bu ilçede otel mevcutmu ? Yoksa sadece pansiyon mu var ? Fiyatlar ne durumda bilgisi olan arkadaşlar lütfen bilgi versinler.

 4. Yasin A.

  Safranbolu hep televizyon veya dergilerden gördüğüm ve buralardan söylenilenlere göre kendine has Safranbolu Evleri nedeniyle gezmek istediğim bir yerdi. Ancak bir türlü fırsat bulup gezemiyordum.

  Ta ki kardeşimin Safranbolu ilçesinde askerlik yapmasına kadar. Bu sebeple Safranbolu’ya iki kere gittim. Öncelikle söylemek isterim gezilecek alan bakımından kapladığı alan oldukça küçük. Hani 2 günde doya doya gezilebilecek bir yer. Ancak bu kadar küçük bir alana büyük şehirlerde olmayacak kadar çok güzelliğin bir arada olması burayı ünlü yapan şey olarak düşünüyorum.

  Safranbolu gezilecek yerler yazınızdaki tüm yerlerin önünden geçtim. Çoğunun içlerine girdim, yazınızı okudukça o gittiğim yer burasıymış demeye başladım. Tüm yapılar birbirine benzediği için ben sadece bilindik tarihi Safranbolu Evlerini geziyorum sanıyordum meğerse bunların hepsinin bir hikayesi varmış.

  Dediğim gibi küçük bir yer bu yüzden günübirlik gidilirse tüm Safranbolu rahatlıkla gezilebilir. Ama emin olun o kadar çok güzel ki bir ömür akıldan çıkmıyor.

 5. Aydan Büyük

  Safranbolu benim çok sevdiğim, gittiğimde şehrin stresinden uzaklaştığım bir yer. Tam olarak tarif edemesem de huzur buluyorum Safranbolu’da. Özellikle tarihi Safranbolu evleri muhteşem bir görüntü katıyor bu ilçeye. Başka bir şehirde doğup büyümeme rağmen oraya yerleşme gibi bir imkanım olsa bir dakika durmam bu büyük şehirde. Safranbolu’da gezilecek yerler yazınız ile gitmediğim, bilmediğim bir kaç yer hakkında bilgi sahibi oldum. Emeğiniz için teşekkür ediyorum.

 6. Nadide Berrak

  Safranbolu müthiş bir yer. Geçen yaz gittim ve gerçekten de çok beğendim. Küçük bir yer olmasına rağmen Safranbolu’da gezilecek yerler oldukça fazla. Herkesin gitmesini, bu şirin ilçesi görmesini öneriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir