Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla’da gezilecek yerler sayfamızda ülkemizin en gözde tatil yeri Muğla’nın gezilecek yerleri ile fotoğraflı Muğla gezi rehberi bulunmaktadır.

Muğla Gezilecek Yerler

Muğla gezilecek yerler yazımızda tatilinize güzel anılar katacak Muğla’nın tarihi ve doğal güzelliklerini görebilir, dilediklerinizi gezebilirsiniz.

Muğla’da gezilecek yerler listemize eklenmesini istediğiniz yerleri sayfanın altında yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Bodrum Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler - Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum Muğla’nın en çok bilinen ve nüfus bakımından en kalabalık ilçelerinden biridir. Özellikle tatil için dünyanın birçok ülkesinden yaz ayında akın akın ziyaretçi çeken Bodrum, muhteşem denizi ve doğasıyla insanları kendine hayran bırakmaktadır. Bu nedenle Bodrum, Muğla’da gezilecek yerler açısından en çok önem gösterdiğimiz ilçelerden biridir. Gelin kısa kısa Bodrum’da gezilecek yerlere bir göz atalım.

 • Bodrum Kalesi

Muğla'da Gezilecek Yerler - Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, Muğla İli Bodrum İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Tatil amacıyla çok sık tercih edilen Bodrum’un tüm sahil şeridinden rahatlıkla görülebilen bu kale aynı zamanda Bodrum’un simgelerinden biridir. Kalenin 1415 yılında Rodos Şövalyeleri tarafından yapıldığı bilinmektedir. Kale günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Bodrum Kalesi iki liman arasında kalan bölgede, yarımada üzerinde bulunmaktadır. Bodrum’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir.

 • Bodrum Antik Tiyatrosu

Muğla'da Gezilecek Yerler - Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum Antik Tiyatrosu, Muğla İli Bodrum İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biri olup döneminin antik geleneğine uygun olarak yapılmıştır. Klasik dönemdeki Bodrum’dan günümüze kadar gelebilmiş ender yapılardan biridir. Tiyatro 13 bin kişi kapasitelidir. Bodrum Merkez’de yer alan bu yapı Bodrum gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalıdır.

 • Halikarnas Mozolesi

Muğla'da Gezilecek Yerler - Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi, Muğla İli Bodrum İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Bodrum’un tarihi güzelliklerini yansıtan tarihi eserlerden biridir. 2400 yıllık bir geçmişse sahip olan bu mozole aynı zamanda dünyanın 7 harikasından biridir. Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi tarafından yapılan Halikarnas Mozolesi, birkaç farkı mimari özelliği birden barındırmaktadır. Üzerinde Yunan ve Mısır mimarisinden örnekler rahatlıkla görülmektedir. Bodrum’da gezilecek yerler konusunda arayış içerisinde bulunan ziyaretçilerimiz için önermekteyiz.

 • Bodrum Tuzla Kuş Cenneti

Muğla'da Gezilecek Yerler - Bodrum Tuzla Kuş Cenneti

Tuzla Kuş Cenneti, Muğla İli Bodrum İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Bodrum’a 25 kilometre uzaklıktadır. İçerisinde 125 çeşit kuş türünün yaşadığı, Ege Denizi ile tatlı suyun birleştiği bu yer aynı zamanda birbirinden sempatik flamingolara da ev sahipliği yapmaktadır. Bodrum Tuzla Kuş Cenneti özellikle bahar aylarında birbirinden güzel kuş sesleriyle gezip görülmeyi hak eden yerlerden biridir. Tüm bu özellikleri ile Tuzla Kuş Cenneti, Bodrum gezilecek yerler arasında huzur arayanlar için ideal bir yerdir.

 • Akvaryum Koyu

Muğla'da Gezilecek Yerler - Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu, Muğla İli Bodrum İlçesi, Gümbet Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. Cam gibi berrak bir denize ve bu denizde yaşayan canlılara ev sahipliği yapan bu koy özellikle tekne turları içinde olmazsa olmaz yerler arasında bulunmaktadır. Denizin temizliğinden dolayı birçok canlıyı su yüzeyinden baktığınızda bile çok net olarak görebilirsiniz. Bu yüzden bölgenin adı Akvaryum Koyu olarak söylenmektedir. Berrak deniz suyu ile bodrum tatil yerleri arasında önemli bir yere sahiptir.

 • Kargı Koyu (Camel Beach)

Muğla'da Gezilecek Yerler - Kargı Koyu - Camel Beach

Kargı Koyu ya da birçoğunun bildiği adıyla Camel Beach, Muğla İli Bodrum İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Bodrum’un batısında yer alan bu koy adını eskiden beridir sahilde yatan develerden almaktadır. Günümüzde de deve turlarının yapıldığı bu koy bu nedenle çocukların ve çocuklu ailelerin oldukça ilgisini çekmektedir. Sığ denizi ve tertemiz kum plajıyla da bölgeye gelen turistlerin dikkatini çeken, Bodrum tatil yerleri arayanların tercih ettiği bir yerdir.

 • Madnasa Antik Kenti

Muğla'da Gezilecek Yerler - Madnasa Antik Kenti

Madnasa Antik Kenti, Muğla İli Bodrum İlçesi Göltürkbükü Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. Burayla ilgili maalesef çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Tek bilinen kentin tarih öncesi zamanlarda göç edilmeye zorlanan halk nedeniyle boş kaldığı hususudur. Birkaç tarihi eser ve kaya mezarı ile Bodrum’da gezilecek yerler hususunda tercih edilmesi gereken yerlerden biridir.


Fethiye Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler - Fethiye'de Gezilecek Yerler

Fethiye Muğla’nın Bodrum’dan sonra en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biridir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve her zaman önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Gerek tarihi eser yapıları, gerekse Ölüdeniz gibi doğal güzellikleri ile Muğla gezilecek yerler yazımızda mutlaka bulunması gereken Fethiye’ye ait önemli noktalar şu şekildedir.

 • Saklıkent Kanyonu

Muğla'da Gezilecek Yerler - Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu, Muğla İli Fethiye İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük kanyonu olma unvanına sahiptir. Kanyon içerisinde bulunan milli parktan dilerseniz konaklamak, dilerseniz kamp yapmak için faydalanabilirsiniz. Saklıkent Kanyonu yılın belli zamanlarında kayak merkezi olarak da kullanılmaktadır. Gezmek amacıyla geldiğinizde cesaretiniz varsa rafting yapmanızda mümkündür. Heyecan arayanlar için mutlaka Fethiye’de gezilecek yerler arasında bulunmalıdır.

 • Telmessos Kaya Mezarları

Muğla'da Gezilecek Yerler - Telmessos Kaya Mezarları

Telmessos Kaya Mezarları, Muğla İli Fethiye İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Fethiye’nin en eski yerleşim yeri olarak bilinen bu antik kent, içerisinde çok iyi korunmuş eserleriyle dikkat çekmektedir. Eski bir tarihçesi olmasına rağmen tüm eserler yıpranmamış ve neredeyse ilk günkü haliyle yerinde durmaktadır. Telmessos antik kentinin birçok yerinde kaya mezarları bulunmaktadır. Mezarların en gösterişlisi M.Ö 4. Yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Kral Amynyos’a ait olduğu bilinen bu mezar Türkiye’nin en önemli kaya mezarları arasında yer alan, Fethiye gezilecek yerler arasında rağbet gören bir bölgedir.

 • Kelebekler Vadisi

Muğla'da Gezilecek Yerler - Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Muğla İli Fethiye İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Ölüdeniz beldesi içerisinde bulunan bu vadiye Fethiye Ölüdeniz’den kalkan motorlarla ulaşabilirsiniz. Gelir gelmez sizi cennetten bir bahçenin içinde hissettirecek bu vadi yılın her günü gerek yerli, gerek yabancı birçok ülkeden turist ile birlikte vakit geçirmek için oldukça güzel bir yerdir. Vadinin etrafı yüksek dağlarla çevrilidir. Dağcılık sporu ile ilgileniyorsanız güzel bir manzara eşliğinde tırmanış yapma imkanı veren Kelebekler Vadisi Fethiye’de gezilecek yerler arasında size en uygun olanıdır.

 • Tlos Antik Kenti

Muğla'da Gezilecek Yerler - Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti, Muğla İli Fethiye İlçesi içerisinde bulunmaktadır. İçerisinde halen kazıların devam ettiği bu kent, bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olup içerisinde tarihi eserlerden oluşan bir hazine barındırmaktadır. Arkeolojik eserlerden hoşlanan biriyseniz Fethiye gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalıdır.

 • Gemile Koyu

Muğla'da Gezilecek Yerler - Gemile Koyu

Gemile Koyu, Muğla İli Fethiye İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Muğla’nın ve Fethiye’nin en çok yerli ve yabancı turistine ev sahipliği yapan muhteşem doğasıyla Fethiye tatil yerleri arasında özel bir yerdir. Ayrıca karşısında bulunan Gemile Adası buradan kiralanacak tekneler ile ulaşımı gayet kolay olmakla birlikte içerisinde Bizans döneminden bolca eser bulundurmaktadır.

 • Çalış Plajı

Muğla'da Gezilecek Yerler - Çalış Plajı

Çalış Plajı, Muğla İli Fethiye İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Fethiye tatil yerleri arasında denize girmek isteyenlerin oldukça rağbet gösterdiği bir plajdır. Görsel açıdan muhteşem olan bu plaj, kum çakıl bir sahil ve aniden derinleşen deniz boylarına sahiptir. Bu nedenle yüzme bilmeyenler ve küçük çocuklar için tehlikeli bir yer olabilir.

 • Çalış Kuş Cenneti

Muğla'da Gezilecek Yerler - Çalış Kuş Cenneti

Çalış Kuş Cenneti, Muğla İli Fethiye İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Oldukça sulak bir alana sahip olan Çalış Kuş Cenneti kış ve bahar aylarında 200’den fazla kuş türünü içerisinde barındırmaktadır. Kuşları kadar manzarası da görülmeye değer bu yeri özellikle doğa turizmi yapmak isteyenlere öneririz.

 • Amintas Kaya Mezarları

Muğla'da Gezilecek Yerler - Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarları, Muğla İli Fethiye İlçesi içerisinde bulunmaktadır. 100 den fazla basamakla zorlu ve yorucu bir tırmanış sonrası görülebilecek bu mezarlar o dönemde yaşayan statüsü yüksek kişiler için yapıldığı bilinmektedir. Döneminin şartlarını zorlayan bir teknikle uygun kayaların oyulması ve işlenmesi ile yapılmıştır. Bulunduğu yerden Fethiye manzarası ile Fethiye’de gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalıdır.

 • Fethiye Müzesi

Muğla'da Gezilecek Yerler - Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi, Muğla İli Fethiye İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Fethiye’de yapılan arkeolojik kazılar sonucunda çıkan tarihi eser parçalar bu müzede sergilenmektedir. Müze içerisinde bulunan tüm objeler Fethiye ve çevresinden çıkartılan parçalardır. Müze içerisinde yöreye özgü ve yörenin tarihi gelişimi gösteren objelerin bulunduğu Etnografya bölümü ile kazılar sonucu çıkartılan ve tarih boyunca bölgede yer alan medeniyetlere ait objelerin bulunduğu Arkeoloji bölümü olmak üzere iki ayrı bölüm bulunmaktadır. Fethiye’nin tarihi ve kültürel özelliklerini görmek için Fethiye gezilecek yerler planınızda bulunmalıdır.


Milas Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler - Milas'da Gezilecek Yerler

Milas ilçesi, ismini Yunan mitolojisinde rüzgarlar tanrısı Ailos’un soyundan gelen Mylassos’dan almaktadır. Muğla’nın en büyük ikinci yerleşim yeridir. İlçe içerisinde bulunan havalimanı Muğla’ya gelen yolcuların ilk ayak bastığı yer olmasını sağlamıştır. Bu nedenle oldukça kalabalık olan ilçe Muğla’nın birçok yerinde olduğu gibi tarihi yerler ve doğal güzelliklerin oldukça bol olduğu bir ilçedir. Muğla’da gezilecek yerler yazımızda gelin Milas ilçesini birlikte inceleyelim.

 • Yediler Manastırı

Muğla'da Gezilecek Yerler - Yediler Manastırı

Yediler Manastırı, Muğla İli Milas İlçesi içerisinde bulunmaktadır. 10. Yüzyılda inşa edildiği bilinen bu yapı Hristiyanların önemli ibadet yerlerinden biridir. Bu nedenle Hristiyan inancından birçok turistin rağbet gösterdiği yerlerden biridir. Bölgeye ulaşmak için yaya olarak yaklaşık 3 saat yürümeniz gerekmektedir. Ancak yürüyüş boyunca gördükleriniz bu uzun yürüyüş süresince sıkılmamanızı sağlayacaktır. Çevresinde bulunan mağaraların içerisinde tarihin en eski insan tasvirleri de bulunmaktadır.

 • Milas Müzesi

Muğla'da Gezilecek Yerler - Milas Müzesi

Milas Müzesi, Muğla İli Milas İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Yapımına 1983 yılında başlanmış olup 1987 yılında bitirilerek hizmete sunulmuştur. Milas Müzesi, Milas Kültür Merkezi binası içerisinde yer almaktadır. Müze içerisinde Bodrum Müzesinden devredilen ve çevrede yapılan kazılardan elde edilen eserler sergilenmektedir.

 • Beçin Kalesi

Muğla'da Gezilecek Yerler - Beçin Kalesi

Beçin Kalesi, Muğla İli Milas İlçesi içerisinde bulunmaktadır. 14. yüzyılda bölgeye hakim olan Menteşe Beyliğinin başkentliğini yapmıştır. Oldukça geniş bir alana sahip olan kale Muğla Ovasını tepeden görmektedir.

 • Firuzbey Camii

Muğla'da Gezilecek Yerler - Firuzbey Camii

Firuzbey Camii, Muğla İli Milas İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Bölgenin en eski ibadethanelerinden biri olarak bilinmektedir. 1394 yılında inşa edildiği bilinen bu cami Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı kitabında Gök Camii olarak belirtilmektedir. Cami taş işçiliğiyle eski mimarinin önemli yapıları arasında bulunmaktadır.

 • Milas Ulu Camii

Muğla'da Gezilecek Yerler - Milas Ulu Camii

Milas Ulu Camii, Muğla İli Milas İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Milas’ın en büyük camisi unvanına sahiptir. 1378 yılında inşa edilmiştir. Cami yapımında tuğlanın yanı sıra birçok antik parça kullanılmış, bu özelliği ile dikkatleri üzene çeken bir yapı olmayı başarmıştır.

 • Çölluoğlu Hanı

Muğla'da Gezilecek Yerler - Çolluoğlu Hanı

Çölluoğlu Hanı, Muğla İli Milas İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Milas’ın en eski yapılarından biridir. Tarihinin 1719 yılına dayandığı bilinmektedir. Yapımında Osmanlı izlerinin tamamını içinde barındıran bu han 2 kattan oluşmaktadır. Milas ilçesinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

 • İassos Antik Kenti

Muğla'da Gezilecek Yerler - İassos Antik Kenti

İassos Antik Kenti, Muğla İli Milas İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Bugün Kıyıkışlacık Köyü olarak adlandırılan yerde üç tarafı denizlerle çevirili yarımada üzerinde bulunan İassos Antik Kenti çok eskilere dayanan tarihi ve el değmemiş doğasıyla dikkat çekmektedir. 3000 yıllık tarihi olan antik kent Milas gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken yerlerden biridir.


Menteşe Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler - Menteşe Gezilecek Yerler

Daha önce Muğla Merkez olarak geçen ve 2012 yılında Menteşe İlçesi olarak ismi değiştirilen bölge Muğla’nın yerli ve yabancı turist çeken önemli noktalarından biridir. Barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir gezi yaşatacak Menteşe ilçesi, Muğla merkezde gezilecek yerler arayışında olanlar için mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir. Alt başlıklarda Menteşe ilçesine ait gezilmesi gereken yerleri görebilirsiniz.

 • Şeyh Camii

Muğla'da Gezilecek Yerler - Şeyh Camii

Şeyh Camii, Muğla İli Menteşe İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Çarşı içerisinde yer alan camii 1565 yılında yapıldığı bilinmektedir. Zaman içerisinde pek çok onarımdan geçerek günümüze ulaşan bu tarihi yapı Menteşe ilçesinde görmeniz gereken yerlerden biridir.

 • Muğla Saat Kulesi

Muğla'da Gezilecek Yerler - Muğla Saat Kulesi

Muğla Saat Kulesi, Muğla İli Menteşe İlçesi içerisinde bulunmaktadır. 1895 yılında Muğla’nın ilk belediye başkanı olan Süleyman Efendi ve eşi Pembe Ana tarafından yaptırılmıştır. Muğla’nın merkezine hayat veren saat kulesi mutlaka güzergahınız içerisinde yer alacak, gitme amacında olmasanız bile Muğla Merkez gezinizde mutlaka gözünüze çarpacaktır.

 • Muğla Kurşunlu Camii

Muğla'da Gezilecek Yerler - Muğla Kurşunlu Camii

Muğla Kurşunlu Camii, Muğla İli Menteşe İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Osmanlı döneminde yapılan bu camiinin kubbesinde kurşun plakalar bulunduğu için adı Kurşunlu Camii’dir. Muğla’nın en eski ve önemli camisi olan Kurşunlu Camii, 1494 yılında yapılmış ve Osmanlı döneminde yazılan birçok seyahat yazısına da konu olmuştur.

 • Konakaltı Hanı

Muğla'da Gezilecek Yerler - Konakaltı Hanı

Konakaltı Hanı, Muğla İli Menteşe İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Muğla merkezin bu göz dolduran tarihi yapısı, yapıldığı dönemlerde konaklama amacıyla kullanılmıştır. Muhteşem bir işçilikle yapılmış olan bu yapı 19. Yüzyılın mimari izlerini üzerinde taşımaktadır. Orijinal hali bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başarmış Muğla merkezde bulunan tarihi yapılardan biridir. Yazları düğün, konser gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.


Marmaris Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler - Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris coğrafi konumu sebebiyle geçmişten günümüze önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Ege Denizi ile Akdeniz’in birleşim yeri olan bu bölge konumu bulunduğu yer nedeniyle önemli bir liman kentidir. Fazlaca girintili çıkıntılı denize kıyıları olması nedeniyle iyi korunmuş koylara ve limanlara sahiptir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Marmaris, Muğla’da gezilecek yerler konusunda önemli bir yere sahiptir. Dilerseniz Marmaris’in önemli noktalarını inceleyelim.

 • Marmaris Kalesi

Muğla'da Gezilecek Yerler - Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi, Muğla İli Marmaris İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Milattan önce 1044 yılında İyonlar tarafından yapılmıştır. İlçede eski mimari yapılara en güzel örneklerden biri konumundadır.  Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Kale içerisinde 7 adet kapalı alan bulunmaktadır. Bunların ikisi Arkeoloji Salonu, biri ise Etnografya Salonu diğer bölümleri ise sanat galerisi ve depo olarak kullanılmaktadır. Bulunduğu konum itibariyle Marmaris Kalesi muhteşem bir manzaraya sahiptir. Marmaris gezilecek yerler arasında mutlaka gidilmesi gereken önemli noktalardan biridir.

 • Dişlice Adası

Muğla'da Gezilecek Yerler - Dişlice Adası

Dişlice Adası, Muğla İli Marmaris İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Marmaris’in koyları arasına gizlenmiş bu minik ada ulaşım bakımından sıkça düzenlenen vapur seferleri ile kolaylıkla gidilebilecek bir yerdir. Tertemiz bir denizi, minikte olsa bir plajı bulunmaktadır. Size iyi gelecek muhteşem havası ile gürültüden uzak, masmavi bir denizde yüzmek isteyenler için Dişlice Adası, Marmaris gezilecek yerler listesinde önerebileceğimiz yerler arasındadır. Ayrıca kolaylıkla çıkılabilen yüksek tepeleri sayesinde muhteşem bir manzaraya da şahit olabilirsiniz.

 • Saklı Göl

Muğla'da Gezilecek Yerler - Saklı Göl

Saklı Göl, Muğla İli Marmaris İlçesi içerisinde bulunmaktadır. İçerisinde bulunan koruma altındaki mesire yeri ile yeşilliği ve doğal güzelliği ziyaretçilerini büyüleyecek kadar güzeldir. Saklı Göl içerisinde enfes bir köy kahvaltısı yapabilir, doğa yürüyüşü gerçekleştirebilirsiniz. Mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu bu doğal güzellik mutlaka Marmaris gezilecek yerleri arasında bulunmalıdır.

 • Cennet Adası

Muğla'da Gezilecek Yerler - Cennet Adası

Cennet Adası, Muğla İli Marmaris İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Yarımada şeklinde olan Cennet Adası sizi şehrin stresinden uzaklaştıracak ve huzurlu bir tatil geçirmenizi sağlayacak güzelliktedir. El değmemiş doğası ile eşsiz doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bu yer adeta adı gibi cennet bahçeleriyle süslü bir bölgedir. Ulaşımı oldukça kolaydır. Muğla’nın görülmesi gereken yerleri arasında önerimizdir.

 • Marmaris Boncuk Koyu

Muğla'da Gezilecek Yerler - Boncuk Koyu

Marmaris Boncuk Koyu, Marmaris Merkez’ine 30 dakika uzaklıkta kolaylıkla gidilebilecek bir bölgededir. Yerli ve yabancı turistlerin çokça rağbet gösterdiği bu bölge ismini denizindeki küçük çakıl taşlarından almaktadır. Tertemiz denizi ve doğasıyla Marmaris tatil yerleri arasında gitmenize değecek yerlerden bir tanesidir.

 • Uzunyalı Plajı

Muğla'da Gezilecek Yerler - Uzunyalı Plajı

Uzunyalı Plajı, Muğla İli Marmaris İlçesi merkezinde bulunmaktadır. Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Şehrin ortasında olmasına rağmen tertemiz bir denize sahiptir. Marmaris merkezde olması nedeniyle ulaşımı oldukça kolaydır. Marmaris tatil yerleri konusunda mutlaka tercih etmeniz gereken yerlerden biridir.

 • Kızkumu Plajı

Muğla'da Gezilecek Yerler - Kızkumu Plajı

Kızkumu Plajı, Muğla İli Marmaris İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Adını bir efsaneden almıştır. Kralın kızı ile bir balıkçının aşkının konu olduğu bu efsaneye göre kumların kızıllığının kızın kanından geldiği söylenmektedir. Üzerinde yürürken sanki denizin ortasında yürüyormuş hissi veren bu muhteşem plaj mutlaka Marmaris gezilecek yerler tercihiniz arasında bulunmalıdır.

 • Bördübet Koyu

Muğla'da Gezilecek Yerler - Bördübet Koyu

Bördübet Koyu, Muğla İli Marmaris İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Muğla’nın muhteşem doğasının en iyi örneklerinden biridir. Denizin rengi ufka yaklaştıkça koyulaşmakta ve ziyaret edenleri sonsuz derinliklere sürüklemektedir. Bördübet Koyunda enfes doğal güzelliklerin yanında birçok hayvan türünü görme fırsatı bulabilirsiniz. Muğla’nın gizli kalmış bu güzelliği sessiz, sakin ve güzel bir gün geçirmek isteyenler için Marmaris gezilecek yerler kategorisinde bulunmalıdır.


Seydikemer Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler - Seydikemer Gezilecek Yerler

Seydikemer ilçesi Muğla’nın genç ilçelerinden biridir. 2012 yılında ilçe konumuna gelmiştir. Tarih boyunca Likya, Pers, Roma, Bizans ve son olarak Osmanlı gibi birçok güçlü medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi ve doğal güzellikleri içerisinde barındıran Seydikemer ilçesi Muğla gezilecek yerler konusunda mutlaka değerlendirilmesi gereken önemli yerlerinden biridir.

 • Gizlikent Şelalesi

Muğla'da Gezilecek Yerler - Gizlikent Şelalesi

Gizlikent Şelalesi, Muğla İli Seydikemer İlçesi içerisinde ilçe merkezine yakın bir bölgede bulunmaktadır. Çıkılacak birçok merdiven sonrasında ziyaretçilerini karşılayan bu akarsu, çekilen onca zahmete değecek güzellikte bir yerdir. Hayranlıkla izlenecek manzarası, yeşili ve doğasıyla mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir.

 • Kumluova Plajı

Muğla'da Gezilecek Yerler - Kumluova Plajı

Kumluova Plajı Muğla İli Seydikemer İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Kumsalın bulunduğu deniz bölgesine iç kesimlerden gelen ve denize dökülen bir nehirde bulunmaktadır. Denizin sıcak suyu ile nehrin soğuk suyunun farklılığı burada yüzenler tarafından rahatlıkla hissedilebilmektedir. Sörf ve su sporları açısından oldukça elverişli bu bölge bu sporlarla ilgilenen yerli ve yabancı turistlerin oldukça iyi bildiği bölgelerden biridir.


Ortaca Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler - Ortaca Gezilecek Yerler

Ortaca İlçesi Antalya ve İzmir’in ortasında bulunan Muğla’nın az bilinse de birçok güzelliklerine sahip olan ilçelerinden biridir. İçerisinde Dalyan gibi el değmemiş doğal yerlerin barındıran Ortaca ilçesi Muğla gezilecek yerler içerisinde önemli bir noktadır.

 • Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti, Muğla İli Ortaca İlçesi Dalyan Beldesi içerisinde bulunmaktadır. Kent kurulduğu dönemde konumu itibariyle bir liman kenti özelliğindeydi. Ancak tarih boyunca akarsuların getirdiği alüvyonlar nedeniyle günümüzde denizden uzaklaşmış bir durumdadır. Kent içerisinde bulunan çeşme, tiyatro, tapınak, birçok krala ait kral kaya mezarları ve kenti çevreleyen sur duvarları Kaunos Antik Kenti’nin görülmeye değer yerleridir.

 • İztuzu Plajı

Muğla'da Gezilecek Yerler - İztuzu Plajı

İztuzu Plajı, Muğla İli Ortaca İlçesi Dalyan Beldesi içerisinde bulunmaktadır. Her yıl belirli zamanlarda nesli tükenmekte olan Caretta Caretta deniz kaplumbağaları yumurtalarını bırakmak için İztuzu Kumsalına gelirler. Kuluçka döneminin sonunda dolunayda yumurtalarından çıkan yavrular ufuktaki ay ışığını takip ederek denize ulaşabilmektedirler. Bu nedenle yavruların yumurtalarından çıktığı dönemlerde yollarını şaşırmamaları amacıyla akşam saat 20:00’dan sonra kumsal etrafındaki ışıklar söndürülmektedir. Bu muhteşem olaya tanık olmak isteyen yerli ve yabancı turistler İztuzu plajını mutlaka Ortaca gezilecek yerler arasında bulundurmaktadır.

 • Sarıgerme Plajı

Muğla'da Gezilecek Yerler - Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı Muğla İli Ortaca İlçesi içerisinde bulunmaktadır. 7 kilometreye varan uzunlukta plajı ile Türkiye’nin en uzun plajlarından biridir. Arkasında yemyeşil orman, önünde masmavi bir deniz arasında huzur arayan tatilcilerin öncelik verdiği Sarıgerme Plajı çevresinde bulunan kafeler ile tüm ihtiyaçlarınızı giderecek özelliktedir. Dalyan gezilecek yerler tercihinizde olmasını öneririz.


Dalaman Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler - Dalaman Gezilecek Yerler

Dalaman üzerinde birçok medeniyetin yaşadığı Muğla’nın eski yerleşim yerlerinden biridir. Deniz Turizmi, Termal Turizm ve Sportif Faaliyetlerin merkezi haline gelen Dalaman Muğla’da gezilecek yerler konusunda arayış içerisinde olanlar için ideal bir ilçedir.

 • Dalaman Çayı

Muğla'da Gezilecek Yerler - Dalaman Çayı

Dalaman Çayı, Muğla İli Dalaman İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Tatili sadece deniz ve güneş olarak görmeyen ve heyecan katmak isteyenlerin en gözde yerlerinden biridir. Türkiye’de rafting sporunun yapılabileceği en uygun parkurlar arasında bulunmaktadır.

 • Gökgemile Koyu

Muğla'da Gezilecek Yerler - Gökgemile Koyu

Gökgemile Koyu, Muğla İli Dalaman İlçesi içerisinde bulunmaktadır. El değmemiş doğallığı ile ziyaretçilerini cennetten bir köşede hissettirecek Gökgemile Koyuna Fethiye’den düzenlenen tekne turlarıyla rahatlıkla gidilebilmektedir.

 • Sarsıla Koyu

Muğla'da Gezilecek Yerler - Sarsıla Koyu

Sarsıla Koyu, Muğla İli Dalaman İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Dalaman’ın birçok noktasında olduğu gibi muhteşem doğasıyla insanları kendine çekmektedir. Bölgede bulunan otel ve tesisler bölgenin doğallığını bozmayacak yapıda inşa edilmiştir. Saf doğallık ve konforlu bir tatil yapmak isteyen ziyaretçiler için rağbet gören Sarsıla Koyu Dalaman’da gezilecek yerleri arasında mutlaka bulunmalıdır.

 • Dalaman Tren İstasyonu

Muğla'da Gezilecek Yerler - Dalaman Tren İstasyonu

Dalaman Tren İstasyonu Dünya’da trenin geçmediği tren istasyonu olarak tarihe geçmiş ilginç bir yerdir. Bu yerin öyküsünü kısaca özetlemek gerekirse Mısır Hidivi olan Abbas Hilmi Paşa Dalaman’a bir av köşkü Mısır’a ise bir tren istasyonu yaptırmak ister. Bu isteklerini Fransız mimarlara söyler. İnşaatların yapımı amacıyla Fransa’dan çıkan gemi yüklerini boşaltacağı yerleri karıştırınca Dalaman’a tren istasyonu, Mısır’a ise av köşkü yapılır. Bu yüzden Dalaman Tren İstasyonu bugün Dünyanın tren geçmeyen tek tren istasyonu olarak tarihe geçer. Bu ilginçliği ile gezilmeye değer bir yer olarak önermekteyiz.


Köyceğiz Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler - Köyceğiz Gezilecek Yerler

Köyceğiz Muğla’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. İlçenin bilinen tarihi milattan önce 3400 yıllarına kadar uzanmaktadır. Birçok medeniyetin hakimiyeti altında bulunan bu güzel ilçe eski tarihlerde önemli bir liman kenti ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Köyceğiz’in önemli noktaları Muğla’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

 • Köyceğiz Gölü

Muğla'da Gezilecek Yerler - Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü, Muğla İli, Köyceğiz İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Göl sularını dağlardan 7 kol halinde dökülen bol su kaynaklarından beslemektedir. Görüntüsüyle fotoğraf tutkunlarını kendisine hayran bırakan Köyceğiz Gölü sörf, yelken ve kürek gibi su sporlarıyla ilgilenen kişilerinde oldukça rağbet gösterdiği bir yerdir. Bunların hiç biriyle ilgilenmiyorsanız sevdikleriniz ile güzel bir sandal gezisi veya balık tutma gibi etkinlikler için Köyceğiz gezilecek yerler listenizde değerlendirilebilecek güzel bir yerdir.

 • Ekincik Koyu

Muğla'da Gezilecek Yerler - Ekincik Koyu

Ekincik Koyu, Muğla İli, Köyceğiz İlçesi içerisinde bulunmaktadır. El değmemiş bir doğallığa sahip bu koy aynı zamanda tüm isteklerinize cevap verebilecek tesisleri içerisinde barındıran güzel bir tatil yeridir. Ekincik Koyu sakin ve huzurlu, doğa içinde dinlenebilecek bir tatil arayanların mutlaka Köyceğiz gezilecek yerler tercihlerinde değerlendirmesi gereken önemli bir tatil yeridir.

 • Sultaniye Kaplıcaları

Muğla'da Gezilecek Yerler - Sultaniye Kaplıcaları

Sultaniye Kaplıcaları, Muğla İli, Köyceğiz İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi taşıma özelliğiyle dikkat çeken Sultaniye Kaplıcaları özellikle cilt hastalıklarına iyi gelen şifalı suları ile her sezon yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır.

 • Yuvarlakçay

Muğla'da Gezilecek Yerler - Yuvarlakçay

Yuvarlakçay, Muğla İli, Köyceğiz İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Doğa içinde sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak noktası olan Yuvarlakçay birçok noktasında su fışkıran muhteşem bir doğal alandır. Burada gezileriniz sırasında ağaç diplerinden, kayalardan suların fışkırdığını rahatlıkla görebilirsiniz. Üstelik suların soğukluğu, bunaltıcı yaz aylarında serinlemek isteyenler için Köyceğiz gezilecek yerler arasında ideal bir yerdir.

 • Sandraz Dağı

Muğla'da Gezilecek Yerler - Sandraz Dağı

Sandraz Dağı, Muğla İli, Köyceğiz İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Konumu ve coğrafi özellikleri bakımından dağcılar ve kış sporu ile ilgilenenler için Muğla’nın en güzel yerlerinden biridir. Yılın Ocak ve Nisan ayları arasında karlarla kaplı bu bölgeye Köyceğiz merkezinden çeşitli yollarla gitmek mümkündür.


Ula Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler - Ula Gezilecek Yerler

Ula, Muğla’nın en fazla doğal güzelliklerini içinde barındıran, evlerin ağaçların arasında kaybolduğu, evlerin musluklarından memba suyunun aktığı, yemyeşil küçük bir ilçesidir. Doğal ve tarihi yerleri ile Ula, Muğla’da gezilecek yerler arasında bulunmayı hak etmektedir.

 • Thera Antik Kenti

Muğla'da Gezilecek Yerler - Thera Antik Kenti

Thera Antik Kenti, Muğla İli Ula İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Milattan önce 4. Yüzyıla dayanan tarihi ile bölgenin ne kadar eski bir yerleşim yeri olduğunun kanıtıdır. İçerisinde bulunan kaya mezarlıkları, tiyatro ve agora ile gezilmesi ve görülmesi gereken ender tarihi alanlar arasında bulunmaktadır.

 • Geyik Kanyonu

Geyik Kanyonu, Muğla İli Ula İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Adı geyiklerin geçiş noktası olması sebebiyle Geyik Kanyonu olarak söylenmektedir. Ula’nın el değmemiş gizli doğal alanlarından biri olan Geyik Kanyonu içerisinde bulunan bitki çeşitliliği ve yaban hayatı ile doğa yürüyüşleri için muhteşem bir yer özelliğine sahiptir.

 • Azmak Nehri

Muğla'da Gezilecek Yerler - Azmak Nehri

Azmak Nehri, Muğla İli Ula İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Azmak Nehri bir tatlı su nehri olması sebebiyle nehir boyunca etrafında balıkçı lokantaları ile güzel bir manzara eşliğinde lezzetli balık ziyafetleri açısından ilgi çeken bir yerdir.


Datça Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler - Datça Gezilecek Yerler

Datça Ege Denizi ile Akdeniz’in birleştiği yerde her iki denizinde güzelliklerini içinde barındıran sayılamayacak kadar çok doğal ve tarihi yeri ziyaretçilerine sunan eşsiz bir Muğla ilçesidir. Bu özellikleri ile Muğla gezilecek yerler makalemizde bulunmayı hak etmiştir.

 • Palamutbükü

Muğla'da Gezilecek Yerler - Palamutbükü

Palamutbükü, Muğla İli Datça İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Datça’nın en uzun sahilini barındıran Palamutbükü sahil şeridi boyunca bulunan tesisleriyle ziyaretçilerinin her türlü isteğine cevap verebilecek kapasitededir. Aynı zamanda mavi yolculuk turları için gemilerin uğradığı limanlara sahiptir. Tüm bu özellikleri ile Palamutbükü Datça tatil yerleri arasında en çok tercih edilen yerlerden biridir.

 • Knidos Antik Kenti

Muğla'da Gezilecek Yerler - Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti, Muğla İli Datça İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Zamanının en modern kentlerinden olan Knidos Matematik, Astoloji, Fizik gibi alanlarda çalışmalar yapan bilim adamlarının yaşadığı kent olarak bilinmektedir. İçerisinde mezarların, tiyatro, caddelerin, tapınak ve ticaret yapılan yerlerin bulunduğu Knidos Antik Kenti yapılan çalışmalar ile her geçen gün yeni tarihi eserlerin gün yüzüne çıktığı bu bölge Datça gezilecek yerler noktalarınız arasında mutlaka bulunmalıdır.

 • Knidos Sanat Akademisi

Muğla'da Gezilecek Yerler - Knidos Sanat Akademisi

Knidos Sanat Akademisi, Muğla İli Datça İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Heykel, seramik, resim gibi birçok sanat dalından eserlerin sergilendiği bu yer aynı zamanda ziyaretçilerine sanatçıların çalışmalarını canlı olarak izleme fırsatı vermektedir. Sanattan hoşlananlar için Datça’da gezilecek yerler arasında ilgi çeken bir yerdir.

 • Taşlık Plajı

Muğla'da Gezilecek Yerler - Taşlık Plajı

Taşlık Plajı, Muğla İli Datça İlçesi içerisinde bulunmaktadır. Çakıl ve kum karışımı bir kumsala sahiptir. Mavi bayraklı Taşlık Plajı içerisinde duş, soyunma kabini, can kurtarma hizmeti, restoran ve kafeler ile tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek özelliklere sahiptir.


Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla Türkiye’nin tatil konusunda yerli ve yabancı en çok turistini çeken şehirlerinden biridir. Sahil kesimi, muhteşem denizi ve mis gibi havasıyla her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Havası ve muhteşem doğasının yanı sıra birçok tarihi ve kültürel eseri de görme şansı bulabilirsiniz. Muğla’da her kesime hitap eden tatil köyleri ve otelleri bulabilir, rahatlıkla eğlenceli ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir