İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler sayfamızda İstanbul’un gezilecek yerleri ile fotoğraflı İstanbul gezi rehberi bulunmaktadır.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerler listemizde sizler için genel olarak en çok gidilen ve gezilen İstanbul’un en güzel yerlerini sıraladık. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde ise ilçeler, tarihi ve turistik yerler, müzeler, piknik alanları gibi İstanbul hakkında aklınıza gelebilecek her kategoride yerleri belirttik. Keyifle okuyacağınızı düşünüyoruz.

İstanbul’da gezilecek yerler listemize eklenmesini istediğiniz yerleri sayfanın altında yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Fatih Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Fatih Gezilecek Yerler

Fatih gezilecek yerler bölümümüzde içerisinde Bizans ve Osmanlı dönemine ait tarihi eserler ile her daim İstanbul’un en çok yerli ve yabancı turisti çeken yerlerinden biri olan Fatih ilçesini İstanbul’da gezilecek yerler listemiz içerisinde inceleyeceğiz.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi sonrasında kendi adıyla yaptırmış olduğu Fatih Külliyesi sonrasında bu bölge Müslüman halk tarafından yerleşim yeri haline gelmiştir. Bizans döneminde Ortodoks Patrikhanesi ve Ayasofya nedeniyle Bizans İmparatorluğu için önemli bir yer olan bu bölge Osmanlı döneminde de Fatih Külliyesi ve uzun bir dönem Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim yeri olan Topkapı Sarayı ile önemini korumuştur. İstanbul gezilecek yerler listesinde her gezginin ilk sıraya koyduğu Fatih’te gezilecek yerler nedir gelin birlikte inceleyelim.

 • Topkapı Sarayı Müzesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul ili, Fatih ilçesi, Cankurtaran Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sonrasında Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul’a hanedanlığın görkemine yakışır bir saray olması amacıyla 1460 yılında yapımına başlanmıştır. 18 yıllık bir inşaat aşaması sonrasında hizmete giren bu yapı uzun bir dönem Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim yeri olmuştur. 3 Nisan 1924 tarihi itibariyle müze olmasına karar verilen bu yapı günümüzde içerisindeki tarihi eserler ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer almaktadır.

 • Gülhane Parkı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Gülhane Parkı

Gülhane Parkı, İstanbul ili, Fatih ilçesi, Cankurtaran Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. Adının nereden geldiğine dair çeşitli rivayetler olsa da Osmanlı döneminde gülbeşeker adlı bir çeşit reçel imalatçılarının burada oldukça çok olmasından dolayı bu ismi aldığı söylenir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılmaktaydı. Bulunduğu mekanın oldukça fazla esere sahip olması nedeniyle bu bölgeye gelen ziyaretçilerin uğradığı işlek bir parktır.

 • Sultanahmet Meydanı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı, İstanbul ili, Fatih ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Ayasofya Müzesi, Sultan Ahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı gibi Bizans ve Osmanlı dönemine ait birçok tarihi ve turistik alanı içerisinde barındırır. Bu nedenlerle ülkemize gelen turistlerin gezmek için ilk tercih ettiği yerler arasında bulunur. Özellikle yaz aylarında birçok milletten insanı bu meydanda gezerken görebilirsiniz. İçerisinde ki sayısız eser nedeniyle fotoğrafçılarında gezmek için rağbet gösterdiği bir yerdir.

 • Sultan Ahmet Camii

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Sultan Ahmet Cami

Sultan Ahmet Cami, İstanbul ili, Fatih ilçesi, Sultanahmet Meydanı içerisinde bulunmaktadır. Osmanlı Padişahı 1. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılan bu yapı günümüzde İstanbul’da en çok turist çeken mekanlar arasında bulunmaktadır. İznik çinileriyle bezeli bu yapı yabancı turist tarafından Mavi Cami yani Blue Mosque olarak da adlandırılmaktadır. Osmanlı sultanları ve ailesi tarafından yaptırılan camiler arasında 6 minareli tek cami olma unvanını taşımaktadır. Bulunduğu alandaki diğer tarihi yapılar ile birlikte çokça ziyaretçi çene Sultanahmet Camini aileniz ile ziyaret edebilirsiniz.

 • Ayasofya Müzesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi, İstanbul ili, Fatih ilçesi, Ayasofya Meydanı içerisinde bulunmaktadır. Tam olarak Sultan Ahmet Camii karşısında bulunan bu yapı İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinden öncesinde katedral olarak hizmet vermiş, fetih sonrasında camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından itibaren ise müze olarak hizmet vermektedir. Geçirmiş olduğu bu safhalar nedeniyle içerisinde birçok farklı ambiyansı harmanlamıştır. İstanbul’un en çok turist çeken bu mekanı etrafındaki diğer tarihi eserler ile birlikte bulunduğu yerin turistik önemini de arttırmaktadır. İstanbul’a yolu düşmüş herkesin mutlaka görmesi gereken eserler arasındadır.

 • Yerebatan Sarnıcı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı veya bazıları tarafından söylendiği şekliyle Yerebatan Sarayı, İstanbul ili, Fatih ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Ayasofya Meydanı ve Sultan Ahmet Camii’ne çok yakındır. Bizans İmparatorluğu tarafından yakın çevreye su verilmesi amacıyla yapılmıştır. İstanbul’un Osmanlı tarafından fethinden sonra İslami olarak içilmesi için durgun su yerine akan suyun tercih edilmesi nedeniyle sadece Topkapı Sarayı’nın bahçelerine su verilmek amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde sanatsal etkinlikler ve turistik geziler amacıyla kullanılmaktadır. Burayı ziyaret etmeden önce içerisindeki nem oranının astım hastaları için uygun olmadığını göz önünde bulundurmanızı öneririz.

 • Süleymaniye Camii

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Süleymaniye Cami

Süleymaniye Camii, İstanbul ili, Fatih ilçesi, Süleymaniye Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. İçerisinde bulunan medreseler, hastane, kütüphaneler, hamam, imarethanelerden oluşan Süleymaniye Külliyesinin bir parçasıdır. Osmanlı mimarisinin en gözde eserlerinden olan Süleymaniye Camii büyük Osmanlı mimari Mimar Sinan tarafından büyük bir özenle yapılmış ve kendisinin “kalfalık eserim” olarak tanımladığı tarihi bir eserdir. Oldukça fazla yerli ve yabancı turist çeken bu eseri aileniz ile ziyaret etmenizi öneririz.

 • Kapalıçarşı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Kapalıçarşı

Kapalıçarşı ya da ülkemize gelen yabancı turistlerin söylemiyle Grandbazaar, İstanbul ili, Fatih ilçesi, Beyazıt Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. Yapımına Fatih Sultan Mehmet döneminde 1460 yılında başlanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde de ilaveler yapılmıştır. Gün içerisinde 500bin insanın geldiği bu muhteşem yapı yılda 91 milyon turist tarafından ziyaret edilen dünyanın en fazla ziyaretçi çeken turistik yeri unvanına sahiptir. İçerisinde bulunan 4bin üzerindeki dükkan ile gerek yerli gerekse yabancı turistin rağbet ettiği mekanlardan biridir.


Beyoğlu Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Beyoğlu Gezilecek Yerler

Beyoğlu gezilecek yerler bölümümüzde birçok insan için renkli gece hayatlarıyla bilinen Beyoğlu ilçesini İstanbul’da gezilecek yerler yazımız içerisinde sizlere detaylarıyla birlikte tanıtmaya çalışacağız.

Beyoğlu ilçesi İstanbul’un özellikle hareketli gece hayatlarının yaşandığı, eğlencenin sabahlara kadar devam ettiği açık ve kapalı alanlarına sahip olduğu herkesçe bilinen bir bölgesidir. İsmini Osmanlı döneminde bölgede yaşayan bir beyin oğlunun sahip olduğu konaktan aldığı söylenir. Birçok gezilecek yerler ve pek bilinmese de tarihi mekanları içerisinde barındırır. Kendisine has dokusu ile diğer ilçelerden farklılığını ayak basar basmaz hissettirir. İstanbul gezilecek yerler listesinde hem eğlenmek hem de gezmek isteyen ziyaretçilerin tercih ettiği Beyoğlu’nda gezilecek yerler nerelerdir gelin birlikte inceleyelim.

 • Taksim Meydanı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Taksim Meydanı

Taksim Meydanı, İstanbul ili, Beyoğlu ilçesi içerisinde bulunmaktadır. İstanbul’un en ünlü noktalarından biridir. Etrafında bulunan mekanlar ile birlikte gerek İstanbul’da yaşayanların gerekse gezmek için gelenlerin ilk uğradığı yerlerden biridir. Meydan içerisinde bulunan ve meydanın simgesi olan Taksim Cumhuriyet Anıtı İtalya vatandaşı Pietro Canonica adlı heykeltıraş tarafından yapılmıştır. Etrafında ki bir çok mekan ile mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.

 • İstiklal Caddesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler - İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi, İstanbul ili, Beyoğlu ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Gezmek için İstanbul’un en çok tercih edilen yerlerinden biridir. Taksim Meydanı ile Beyoğlu Tünel arasında yer alır. İçerisinde bulunan kafeler, yemek yeme alanları, eğlence mekanları, kilise, üniversite gibi her türden mekan ile herkese hitap eden en ünlü alanlardan biridir. Taksim Meydanı gezisi sonrasında vakit kaybetmeden gezilebilecek güzel bir yerdir.

 • Galata Kulesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Galata Kulesi

Galata Kulesi, İstanbul ili, Beyoğlu ilçesi, Galata semti içerisinde bulunmaktadır. İstanbul’da yaşayan veya yaşamayan her insanın en az bir kere fotoğrafını gördüğü bir yerdir. 528 yılında denizciler için fener kulesi olması amacıyla Bizans İmparatorluğu tarafından inşa edilen bu yapı aynı zamanda dünyanın en eski kuleleri arasında yer almaktadır. UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine dahil edilen Galata Kulesi ziyaretçilerine 360 derece İstanbul seyir imkanı sunmaktadır.

 • Miniatürk

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Miniatürk

Miniatürk, İstanbul ili, Beyoğlu ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Ülkemizde ve yurt dışında ecdadımıza ait birçok yerin birebir maketlerinin bulunduğu, tek bir alanda birçok yeri tanımanız için kurulmuş eşsiz bir alandır. Haliç kıyısında kurulu bu alan aileniz ve çocuklarınız ile güzel bir hafta sonu gezisi amacıyla seçilmesi gereken eşsiz yerlerden biridir. Çocuklarınıza ülkemizdeki önemli yerleri göstermek ve keyifli bir vakit geçirmeniz için mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz.


Üsküdar Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Üsküdar Gezilecek Yerler

Üsküdar gezilecek yerler bölümümüzde İstanbul Anadolu yakasının inci ilçelerinden biri olan Üsküdar ilçesini İstanbul’da gezilecek yerler konumuz içerisinde siz ziyaretçilerimiz için incelemek istiyoruz.

Üsküdar ilçesi milattan önceki yıllarda Fenikelilerin yerleşimi ile hayat bulmuş İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biridir. Eski insanların liman kenti olarak kullandığı bu bölge bugünde olduğu gibi o yıllarda da ticaret alanında oldukça bilinen bir yer olmuştur. Bu kadar eski tarihe sahip oluşu, günümüze gelen birçok tarihi esere neden olmuştur. Üsküdar nereye baksanız tarihi yapı ve eserlerle dolu olan, İstanbul’un hızlı modernleşmesine inat tarih ile iç içe bir ilçedir. İstanbul gezilecek yerler yazımızda enfes yapıları ve kendine has dokusu ile Üsküdar’da gezilecek yerler konusunu birlikte inceleyelim.

 • Kız Kulesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Kız Kulesi

Kız Kulesi, İstanbul ili, Üsküdar ilçesi, Salacak Mahallesi içerisinde Salacak açıklarında bulunmaktadır. Deniz üzerindeki küçük bir adacık üzerine inşa edilmiş tarihi bir yapıdır. Efsane ve rivayetlere konu olan bu yapıya Salacak açıklarından tekne seferleri ile gidilebilmektedir. Kız kulesi içerisine girmek bu nedenle zor ve maddi açıdan biraz külfetli olsa da sahil şeridi boyunca kız kulesi manzarasına karşı kolay bir şekilde aileniz ve sevdikleriniz ile çaylarınızı yudumlayabilirsiniz.

 • Beylerbeyi Sarayı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı, İstanbul ili, Üsküdar ilçesi, Beylerbeyi Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz tarafından yazlık mekan ve yabancı devlet erkanının ağırlanacağı bir konukevi olarak düşünülmüş ve mimar Sarkis Balyan yapımı için görevlendirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra da devlet konukevi olarak kullanılmıştır. Bulunduğu konum, boğaz manzarası ve eşsiz mimarisi ile gezilmesi gereken önemli tarihi eserler arasındadır.


Kadıköy Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Kadıköy Gezilecek Yerler

Kadıköy gezilecek yerler kısmında İstanbul Anadolu yakasının en hareketli ilçelerinden biri olan Kadıköy ilçesini İstanbul’da gezilecek yerler yazımız içerisinde tanıtmaya çalıştık.

Kadıköy ilçesi bugün İstanbul Anadolu yakasının en işlek ilçelerinden biridir. Tarih boyunda oldukça uzun bir sahil şeridine sahip olması nedeniyle her daim taşımacılık ve ticaret alanlarında rağbet görmüştür. Bu ilçeye Bizans döneminde Kalkedon ismi konmuş, Osmanlı döneminde ise Fatih Sultan Mehmet tarafından yönetiminin İstanbul kadısı Hızır Bey’e verilmesi nedeniyle zamanla Kadıköy olarak anılmıştır. Fazla tarihi esere ve yapıya sahip olmasa da kendine has yerleşim yerleri, huzur veren sokakları, sıcak insanları ve eğlencenin bolca olduğu Kadıköy bir çok insan tarafından bilinmektedir. Bu özellikleri ile İstanbul gezilecek yerler yazımızda Kadıköy’de gezilecek yerler konusunda siz değerli ziyaretçilerimize detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

 • Haydarpaşa Garı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı, İstanbul ili, Kadıköy ilçesi, Rasimpaşa Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. Osmanlı padişahı 2. Abdülhamit döneminde yapımına başlanmış ve 1908 yılında hizmete girmiştir. 2012 yılında son seferini yapmış ve uzun bir dönem seferlerine ara vermiştir. Bu tarihi mekan özellikle fotoğraf çekmek isteyenlerin en gözde mekanları arasında bulunmaktadır. Bir dönem eski Türk filmlerinde İstanbul’a gelme sahnelerinin vazgeçilmez yeri olan bu tarihi yapıyı mutlaka gezmenizi ve görmenizi öneriyoruz.


Beşiktaş Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Beşiktaş Gezilecek Yerler

Beşiktaş gezilecek yerler bölümümüzde İstanbul Avrupa yakasının en kalabalık ve en kaliteli ilçelerinden biri olan Beşiktaş ilçesini İstanbul’da gezilecek yerler konumuz içerisinde incelemek isteriz.

Beşiktaş, üzerinde bulundurduğu önemli bağlantı yolları nedeniyle birçok İstanbullunun yakından tanıdığı bir ilçedir. İçerisinde barındırdığı son dönem Osmanlı mimarisi eserler ile oldukça fazla tarihi yapıya sahiptir. Geçmiş ile gelecek arasında bağlantı görevi yapan Beşiktaş hızla modernleşmenin yanı sıra tarihi dokusunu da iyi muhafaza edebilmiştir. İstanbul gezilecek yerler adlı yazımızda tüm özellikleri ile Beşiktaş gezilecek yerler konusunu mutlaka değerlendirmenizi öneririz.

 • Dolmabahçe Sarayı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul ili, Beşiktaş ilçesi, Dolmabahçe Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid tarafından Topkapı Sarayı’nın artık yetersiz kalması üzerine 1843 yılında mimarı olan Garabet Amira Balyan ve oğluna yaptırılmıştır. İçerisinde 285 oda, 44 büyük salon ve 6 hamam bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğunun geleneksel ve tarihsel ezgileri ile batı mimarisinin harmanlandığı önemli tarihi yapılardan biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından sonra Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılmıştır. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından gözlerini yumduğu son güne kadar kullanılmıştır. Ziyarete açık bu müze sarayın aileniz ile gezilmesi gereken yerler listesinde olmasını tavsiye ediyoruz.


Sarıyer Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Sarıyer Gezilecek Yerler

Sarıyer gezilecek yerler adlı konumuzda İstanbul Avrupa yakasının sessiz ve sakin, doğal güzellikleri ile nam salmış olan Sarıyer ilçesini İstanbul’da gezilecek yerler yazımız içerisinde inceleyeceğiz.

Sarıyer Cumhuriyetin kuruluşundan önce Osmanlı döneminde şehrin kalbinin attığı merkezden uzak bir bölge olduğu için tenha sayılabilecek bir yerleşim yeriydi. Cumhuriyet sonrası hızla nüfus almış ancak doğal yapısını ve güzelliklerini koruyabilmiştir. Giderek betonlaşan ve doğal örtüsünü kaybeden İstanbul’un kalan son büyük yeşil bölümleri bu ilçededir. İstanbul’un akciğerleri olarak nitelendirilebilir. İstanbul gezilecek yerler adlı yazımızda el değmemiş doğallığıyla şehrin karmaşa ve stresinden kaçmak isteyenlerin en gözde gezi yerlerinden biri olan Sarıyer’de gezilecek yerler hakkında bilgi yazımızın devamındadır.

 • Emirgan Korusu

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Emirgan Korusu

Emirgan Korusu, İstanbul ili, Sarıyer ilçesi, Emirgan Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. İstanbul Boğazı kıyısında yaklaşık 47 hektarlık büyük bir alana kurulmuştur. Her yıl Nisan ayında düzenlenen Lale Festivali görülmeye değerdir. Tamamı yeşil alan üzerine kurulu bu mekanda aileniz ile piknik ve kahvaltı yapabilir hoş vakit geçirebilirsiniz.

 • Belgrad Ormanı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı, İstanbul ili, Sarıyer ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Bizans ve Osmanlı döneminde halkın içme suyu ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktaydı. İsmini Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırbistan seferi sonrasında beraberinde getirdiği Belgradlı köylülerin yerleştirilmesi nedeniyle almıştır. Aynı dönemde Belgradlı köylülerin içme suyunu kirlettiği anlaşılınca padişah fermanı ile köy boşaltılmış ve orman korunmaya alınmıştır. Bölge Orta Avrupa ve Akdeniz iklim geçişi arasında bulunduğundan farklı bitki türlerinin iç içe olmasını sağlamıştır. Orman nesli tükenmekte olan çok sayıda kuş ve memeli hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Orman ve mesire alanı olarak halka açılmış bu harika tabiat varlığını aileniz ve sevdikleriniz ile mutlaka gezmenizi öneririz.


Eyüp Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Eyüp Gezilecek Yerler

Eyüp gezilecek yerler konumuzda kendine has dokusuyla adından söz ettiren İstanbul Avrupa yakasının güzel semti Eyüp ilçesini İstanbul’da gezilecek yerler yazımız içinde incelemeye çalışacağız.

Eyüp ilçesi, İstanbul’un fethi sonrasında Müslüman halkın surların dışında oluşturduğu ilk yerleşim yeridir. İsmini ilçe içerisinde kabri bulunan Ebu Eyyub El-Ensari adlı zattan almaktadır. Osmanlı imparatorluğunun oldukça önem verdiği bu ilçe birçok Osmanlı eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul gezilecek yerler yazımızda bu güzel ilçe Eyüp’te gezilecek yerler konusunu işleyeceğiz.

 • Pierre Loti Tepesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi, İstanbul ili, Eyüp ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Adını 1876 yılında burayı çok seven ve yerleşen Fransız yazar Julien Viaud’un lakabından alır. Eyüp’ten teleferik hattı ile kolayca gidilebilecek bu yer Haliç’e nazır eşsiz manzarası ile ziyaretçilerine çaylarını yudumlarken muhteşem bir seyir imkanı sunmaktadır. Aileniz yada sevdikleriniz ile gidilebilecek hoş vakitler geçirilebilecek bu yeri mutlaka gezmenizi öneriyoruz.


Adalar Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Adalar Gezilecek Yerler

Adalar gezilecek yerler adlı konumuzda İstanbul’un sahip olduğu 9 adadan oluşan Adalar ilçesini, bu Adalar içerisindeki gezilecek yerler hakkında İstanbul’da gezilecek yerler listemizde sizlere bilgi sunacağız.

Adalar, İstanbul’un sahip olmuş olduğu 9 adadan oluşan ilçenin adıdır. Her bir adanın diğerinden farklı bir havası bulunmaktadır. Her adada ortak olan noktalar ise içerisinde motorlu araçların kullanılamaması ve birbirinden güzel bahçelerle bezenmiş evlere sahip olmasıdır. İstanbul gezilecek yerler yazımızda özellikle hafta sonu gerek denize girmek, gerekse şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında olan Adalar’da gezilecek yerler yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

Büyükada Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada gezilecek yerler adlı yazımızda Adalar ilçesinin en büyük adası unvanına sahip olan Büyükada’nın gezilecek yerlerini İstanbul’da gezilecek yerler listemizde tanıtacağız.

Büyükada, İstanbul’da bulunan adaların en büyüğüdür. Motorlu araçların bulunmadığı bu alan şehrin stresinden ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin en gözde yeri olmuştur. Denize girmek isteyenler kadar içerisinde bulunan eğlence mekanları, tarihi yerleri ve buraya özgü sokakları ile gezmek ve eğlenmek isteyenlerin de geldiği güzel bir yerdir. İstanbul gezilecek yerler yazımızda aileniz veya sevdikleriniz ile keyifli dakikalar geçireceğiniz Büyükada’da gezilecek yerler nerelerdir birlikte görelim.

 • Reşat Nuri Güntekin Evi

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Reşat Nuri Güntekin Evi

Reşat Nuri Güntekin Evi, Büyükada’da yer almaktadır. Cumhuriyet Dönemi’nin ünlü yazarlarından olan Reşat Nuri Güntekin’in yaşadığı evdir. Konum olarak sahil yolunda bulunmaktadır. Evin içine ziyaret imkanı olmasa da dışarıdan görüntüsü bile insanı mest etmeye yetecek seviyededir. Reşat Nuri Güntekin Evi, ahşaptan yapılmıştır ve oldukça eski bir tarihe sahiptir.

 • Splendid Palas

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Splendid Palas

Splendid Palas, 1911 yılında bir Rum tarafından inşa edilmiştir. Oldukça eski olan yapı otel olarak kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan eşyaların neredeyse tamamı tarihi eser niteliğindedir. Eşyaların orijinalliğinin korunmasına oldukça dikkat edilmiştir. Büyükada’da konaklamak için kesinlikle rakipsiz bir yerdir. Kırmızı panjurları ile tam anlamıyla bir masal evidir. Buram buram tarih kokar.

 • Gözlü Ev (Sabuncakis Köşkü)

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Gözlü Ev - Sabuncakis Köşkü

Gözlü Ev veya bilinen diğer adıyla Sabuncakis Köşkü, geçmişte tarihi mason toplantılarının yapıldığı yer olarak bilinmektedir. Yapı, Büyükada’da bulunmaktadır. Binanın masonlukla ilgisi olduğunun en iyi örneği bina üzerinde bulunan mavi göz sembolüdür. 1904 yılında Yorgi Sabuncakis Efendi tarafından yaptırılmıştır. Mimarisi gerçekten görülmeye değerdir.

 • Büyükada Anadolu Kulübü

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Büyükada Anadolu Kulübü

Anadolu Kulübü, Büyükada’nın en büyük ve köklü kuruluşlarından biridir. 27.000 metrekarelik bir alan üzerine kuruludur ve vapurla adaya yaklaşırken ilk göze çarpan yapılar arasındadır. Alan içerisinde olimpik yüzme havuzu, çocuk havuzu, basket sahası, tenis kortu gibi birçok sosyal tesis bulunmaktadır. Aynı zamanda Anadolu Kulübü içerisinde toplam 5 adet büyük yapı vardır. Bunlar sırasıyla, İkiz Köşkler, Sarı Bina, Yeni Bina ve Tarihi Bina’dır. Büyükada gezinizde bu kulüpte ailenizle birlikte hoşça vakit geçirebilirsiniz.

 • Hükümet Konağı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Büyükada Hükümet Konağı

Hükümet Konağı, 20. Yüzyılın ilk döneminde yapılmıştır. Konak tarih içerisinde pek çok amaçla kullanılmış, Cumhuriyet’in ilanından sonra Hükümet Konağı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Konak oldukça büyük bir alan içerisinde yer almaktadır. Bina görsel olarak oldukça etkileyicidir ve günümüzde adliye, vergi dairesi, tapu müdürlüğü gibi resmi kurumlarla hizmet vermektedir. Ayrıca binanın tavanlarında yer alan kabartmalar ve çizimler görenleri büyülemektedir.

 • Aya Yorgi Rum Manastırı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Aya Yorgi Rum Manastırı

Aya Yorgi Rum Manastırı, Büyükada gezinizin olmazsa olmazları arasında ilk sırada yer almalıdır. Bir tepe üzerinde yer aldığı için gideceğiniz güzergahta eşekleri kullanabilir böylelikle gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Yüksek konumda bulunduğu için oldukça etkileyici bir manzarası vardır. Bina etrafında papazların kullandığı lojmanlar da bulunmaktadır. Hristiyanlar için önemli bir ibadet merkezidir. Burada edilen duaların mutlaka kabul olunacağına inanılır. Aynı zamanda kilise içerisinde bulunan suyun şifalı olduğu ve hastaları iyileştirdiği söylenmektedir. Kiliseyi ziyaretinizden sonra Aya Yorgi Gazino’sunda yemek yemeyi sakın unutmayın.

 • Büyükada Hristos Manastırı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Büyükada Hristos Manastırı

Büyükada Hristos Manastırı Bizans dönemine ait bir yapıdır. Büyükada’nın en yüksek tepelerinden olan Hristos Tepesi yada bilinen diğer adıyla İsa Tepesi üzerinde yer almaktadır. Manastırda 6 Ağustos önemli bir gündür. Bağ bozumu olarak nitelendirilir. Eski dönemlerde o gün gelen ziyaretçilere papaz tarafından üzüm ikram edildiği bilinmektedir. Hristos Manastırı bahçesinde birçok papazın mezarı bulunmaktadır.

 • Büyükada Rum Yetimhanesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Büyükada Rum Yetimhanesi

Büyükada Rum Yetimhanesi, dünyanın en büyük ahşap binası olma özelliğine sahiptir. Bina yaklaşık 40 yıldır kullanılmamaktadır fakat olabildiğince sağlam ve hala ayaktadır. 1898 yılında yaptırılmıştır. Hriston Tepesi (İsa Tepesi)’nde yer almaktadır. Tasarımı ünlü bir Fransız mimara aittir. Bina ilk olarak bir otel olarak tasarlanıp yapılsa da dönemin Osmanlı padişahı II. Abdulhamid tarafından buna izin verilmez ve bina satışa çıkarılır. Dönemin ünlü zenginlerinden olan bir Rum tarafından satın alınarak zaman içerisinde yetimhaneye dönüştürülür. Tarihten bugüne pek çok amaca hizmet etmiş bu asırlık bina günümüzde boş ve terk edilmiş durumdadır.

 • Conk Paşa Köşkü

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Conkpaşa Köşkü

Conk Paşa Köşkü, diğer adı John Avrimidis Köşkü’dür. 1880 yılında John Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Yapı mimari anlamda önemli bir yere sahiptir ve bir eşi daha yoktur. Dönemin mimarisini, ahşap ve el işçiliğini en güzel haliyle bu köşkte bulabileceksiniz. Aynı zamanda bahçesinde çok sayıda heykel bulunmaktadır.


Heybeliada Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Heybeliada Gezilecek Yerler

Heybeliada gezilecek yerler konumuzda Adalar ilçesinin gözde adalarından biri olan Heybeliada’nın gezilecek yerlerini İstanbul’da gezilecek yerler yazımızda inceliyoruz.

Heybeliada, yüzyıllar öncesine dayanan tarihi, yetiştirdiği kişileri ve gezilecek yerleriyle ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Bölgede yer alan birçok bina tarihi eser niteliğindedir ve eski ada yaşantısını tüm ihtişamıyla gözler önüne sermektedir. Tüm bu özellikleri ile İstanbul gezilecek yerler yazımızda bulunmayı hak eden Heybeliada’da gezilecek yerler konusunu birlikte inceleyelim.

 • Heybeliada Sanatoryumu

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Heybeliada Sanatoryumu

Heybeliada Sanatoryumu, İsviçre’deki bir hastane örnek alınarak benzer şekilde inşa edilmiştir. Türkiye’nin ilk verem hastanesi olma özelliğini taşımaktadır. Rumlar döneminden kalma bina Atatürk’ün isteğiyle 1924 yılında hastane olarak hizmete açılmıştır. Yaklaşık 10 yıldır kullanılmayan bina, günümüzde kaderine terk edilmiş ve boştur.

 • Heybeliada Deniz Lisesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Heybeliada Deniz Lisesi

Heybeliada Deniz Lisesi, Heybeliada’da yer alan en ihtişamlı binalardan biridir. Yapının tarihi oldukça eski yıllara dayanmaktadır. 1773 yılında kurulan Bahriye Mektebi sonrasında bu binaya taşınmıştır ve tarih içerisinde birçok olaya ev sahipliği yapmıştır. Son birkaç yıl öncesine kadar okul olarak kullanılmakta ve Deniz Harp Okulu için asker yetiştirmekteydi. Bina şu anda eğitime kapatılmıştır.

 • İsmet İnönü Köşkü

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Heybeliada İsmet İnönü Köşkü

İsmet İnönü Köşkü, binanın yapımı oldukça eskiye dayanmaktadır. 1924 yılından itibaren İsmet Paşa’nın hastalığı neticesinde bu ada eşyalı olarak kiralanıp İsmet Paşa’ya tahsis edilir. Bir süre konakta kalmıştır ve sağlığı oldukça iyiye gitmiştir. Sonraki zamanlarda hemen hemen her yaz ailecek konaklamışlardır. Zaman içerisinde İsmet İnönü bu yapıyı satın almıştır ve ev eşyalarını da Mustafa Kemal Atatürk hediye etmiştir. Şu anda köşkte bulunan eşyalar hala o eski eşyalardır ve zaman içerisinde bazı bakımlardan geçmişlerdir.

 • Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi, ülkemizdeki sayılı müze evlerinden biridir. Ev tamamen ahşaptan yapılmıştır. Müzede sergilenen eşyaların ve eserlerin tamamı Hüseyin Rahmi Gürpınar’a aittir. Kendi kullandığı şahsi eşyalardır. Evdeki yemek masası, kadehler ve diğer eşyalar insana hala yaşantı devam ediyormuş izlenimi vermektedir. Aynı zamanda evde Hüseyin Rahmi Gürpınar’a ait olan çok sayıda kitap bulunmaktadır.

 • Aya Yorgi Uçurum Kilisesi

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Aya Yorgi Uçurum Kilisesi

Aya Yorgi Uçurum Kilisesi, adını denize bakan bir uçurumda bulunması nedeniyle almıştır. Heybeliada’da yer alan bu Manastır, pembemsi bir renktedir. Yapının 15. Yüzyılın sonlarında inşa edildiği bilinmektedir. Zaman içerisinde birçok din adamına ev sahipliği yapmış ve Türkiye’deki verem salgını sırasında Rumlara salgından korunmak amacıyla tahsis edilmiştir.


Kınalıada Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Kınalıada Gezilecek Yerler

Kınalıada gezilecek yerler listemizde konum bakımından İstanbul’a en yakın ada olan Kınalıada’nın gezilecek yerlerini İstanbul’da gezilecek yerler yazımızda detayları ile birlikte gösteriyoruz.

Kınalıada, diğer adalara göre piknik ve mesire alanı bakımından daha zengindir. Kendine ait plajı, otelleri, pansiyonları ve aktiviteleri bulunmaktadır. Güzergahta bulunan 4 ada arasında en küçükleridir. Kınalıada’da 1800 yılından itibaren yerleşen halkta Ermeniler yoğunluktadır. Adada yeterli sayıda kilise ve Rum okulu bulunmaktadır. İstanbul gezilecek yerler listemizde aileniz ve sevdiklerinizle huzurlu ve keyifli bir gezi yapacağınızı düşündüğümüz Kınalıada’da gezilecek yerler nelerdir birlikte görelim.

 • Ayazma Plajı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Kınalıada Ayazma Plajı

Ayazma Plajı, Kınalıada’nın en güzel plajlarından biridir. 100 metre sahili bulunmaktadır. Aynı zamanda tesis içerisinde deniz suyuyla doldurulmuş bir de havuz vardır. Kumunun biraz taşlı olmasının yanı sıra denizi oldukça temizdir. Çocuklar için ise 1 adet çocuk havuzu mevcuttur. Ayazma Plajı’na merkezden kalkan ücretsiz botlarla ya da yokuş bir yolu yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 • Kınalıada Hristos Manastırı

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Kınalıada Hristos Manastırı

Kınalıada Hristos Manastırı, manastır tepesinde yer almaktadır. Bölgenin oldukça güzel bir manzarası vardır ve ziyaretçilerini tek kelimeyle büyülemektedir. Manastırın bulunduğu yer adanın en yüksek noktasıdır. Yapı, bölgede yaşayan Rumlar için oldukça önemli bir ibadethanedir.


Burgazadası

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Burgazadası Gezilecek Yerler

Burgazadası, Prens Adaları olarak geçen adaların 3. büyük olanıdır. Ada kızılçam ormanlarıyla kaplıdır ve adada 1 adet tepe bulunmaktadır. Ada halkının geneli oldukça köklü ailelerdir. Yerleşik halkın çoğunluğu Rum ve Ermenidir. Keyifle kahvaltınızı yapmak, huzur içinde tarihi koklamak istiyorsanız yolunuz mutlaka Burgazada’dan geçmelidir.


Sedef Adası

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Sedef Adası Gezilecek Yerler

Sedefadası, Prens Adaları arasında yerleşim yeri olarak en küçüğüdür. Aynı zamanda İstanbul’a en uzak ada konumundadır. Muhteşem plajı ve restoranıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Adanın büyük bir bölümü özel mülkiyet olarak geçmekte ve o kısımlara giriş izni verilmemektedir.


Yassıada

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Yassıada Gezilecek Yerler

Yassıada bir diğer adı Demokrasi ve Özgürlük Adası, 27 Mayıs darbe döneminde burada yapılan yargılamalar ile tanınır. İstanbul’a oldukça yakın konumdadır. Dalış eğitimi merkezi olarak kullanılır. Adada pek çok milletten kalan eserler vardır. Doğu Roma İmparatorluğundan bir kilise ya da İngilizlerden kalan bir şato görmeniz mümkün olacak.


Sivriada

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Sivriada Gezilecek Yerler

Sivriada, İstanbul’a en yakın olan adadır. Sivri kayalıklardan oluştuğu için adı Sivriada dır. Ada etrafında çok fazla midye ve balık çeşitleri bulunmaktadır. Bu nedenle bir nevi balıkçı adasıdır. Bizans döneminde sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Ada sınırları içerisinde 10. Yüzyıldan kalma bir manastır da bulunmaktadır.


Kaşık Adası

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Kaşık Adası Gezilecek Yerler

Kaşıkadası, Burgazada ve Heybeliada arasındadır. Şekil olarak tam bir kaşığı andırmaktadır. Adanın tamamı özel mülkiyettedir ve adaya vapur seferi yoktur. Vapurlar ada çevresinden geçerek turistlere adayı görme şansı sunarlar.


Tavşan Adası

İstanbul'da Gezilecek Yerler - Tavşan Adası Gezilecek Yerler

Tavşanadası, bir diğer adı Balıkçı Adası’dır. Adada çok sayıda dağ tavşanı olduğu için bu isimle anılır. Ada oldukça küçüktür ve yerleşim yoktur. Yeşillik alanı da oldukça azdır.


İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan köprü görevi de görmektedir. Coğrafi ve jeopolitik özellikleri sayesinde tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tüm bu nedenlerden dolayı günümüzde adeta açık hava müzesi haline gelmiştir.

İster doğma büyüme İstanbullu olun, isterseniz yolunuz kısa süreliğine İstanbul’a düşmüş olsun. İstanbul’da gezilecek yerler makalemizde çoğumuzun ilk defa duyacağı, gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri sizler için sıraladık. Sizinde bildiğiniz gezilmesi ve görülmesi gereken yerler varsa lütfen yorum kısmından bize belirtin.

İstanbul’da Gezilecek Yerler Haritası

Yorum Yap

 1. Yılmaz Nizam

  Tabiki Kız Kulesi

 2. Gezilecek Yerler

  Sizinde söylediğiniz gibi Kız Kulesi fotoğraf çekmeyi seven gezginler için İstanbul gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda

 3. İrfan

  Doğma büyüme İstanbullu olmama rağmen bu yazıda gezmediğim görmediğim bir çok yer olduğunu gördüm. Teşekkür ederim.

 4. Cüneyt

  Ben Türkiye’nin doğusunda yaşıyorum. İstanbul’u hiç görmedim ve merak ediyorum. İnşallah bir gün kısmet olursa İstanbul’a gelmeyi ve baştan sona kadar gezmeyi çok isterim.

 5. Zeynep

  İstanbul gezilecek yerler yazınızı keyifle okudum. Çok güzel ve detaylı bir yazı olmuş

 6. Melda

  Arkadaşlar bana İstanbul’da gidilebilecek, gezilecek güzel yerler önerir misiniz ?

 7. Dilara

  İstanbul’da gezilecek harika yerler söyler misiniz sevgili sanal arkadaşlarım.

 8. Emir

  İstanbul’da gezilecek çok güzel yerler var da ben Esenler – Bağcılar – Bayrampaşa şeytan üçgeninden bir türlü kurtulamıyorum ki.

 9. Muazzez

  Pazar günü İstanbul’da kalabalık olmayan gezilecek yerler konusunda fikir verir misiniz ?

 10. Kadir

  Allah kimseyi benim gibi Google’de İstanbul’da gezilecek yerler diye arama yaptırmasın 🙂

 11. Kadir

  Bende İstanbul’da yaşamak istiyorum, İstanbul’da gezilecek yer çok var.

 12. Eda

  Gezilecek tüm yerler gezildi İstanbul’da 🙂

 13. Mehtap

  İstanbul’da gezilecek o kadar güzel yerler varken ben neden evde oturuyorum ?

 14. Samet

  İstanbul’da gezilecek yerler yazarak sitenize geldim ne kadar zor durumda olduğumu tahmin edin 🙁

 15. Samet

  Bu güzel havalarda İstanbul’da gezilecek ve fotoğraf çekimi yapılacak yerler konusunda yardımcı olur musunuz ?

 16. Macit

  İstanbul’da trafik diye bir tarafını yırtan İzmirli arkadaşlara seslenmek istiyorum..
  İstanbul’da gezilecek yerler yürüme mesafesi, peki ya İzmir’de her ilçe arası kaç kilometre söyleyebilir misiniz ?

 17. İbrahim

  Aslında tatilinizi İstanbul’da değerlendirebilirsiniz. İstanbul’da gezilecek görülecek çok yer var.

 18. Enver

  Üzgün olduğunuzda veya mutlu olduğunuz da her iki durumda da İstanbul’da gezilecek bir çok yer var. İstanbul’u bu özelliği nedeniyle çok seviyorum.

 19. Veli

  İstanbul’da bu havalarda gezilecek yerler neresi yardımcı olabilir misiniz ? Yalnız öneride bulunurken Yerebatan Sarnıcı gibi yerler söylemeyin bende astım var en son buraya gittiğimde az kalsın ölüyordum.

 20. Beren

  İstanbul’da gezilecek yerler nereler fikir verin lütfen.

 21. Ali

  Arkadaşlar acil yardım edin. İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler konusunda yardıma ihtiyacım var. Önümüzdeki hafta sevgilim gelecek ve ben İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler nereler bilmiyorum.

 22. Esra

  İstanbul çok güzel bir şehir. İstanbul’da yaşayanlar bu şehrin kıymetini bilmiyor. Yaşadığım yerde neredeyse hayat yok. Her gün aynı şeyler tekrarlanıp duruyor. Halbuki İstanbul böyle değil.

 23. Büşra

  Merhaba,
  İki çocuk annesiyim. Biri 1,5 diğeri 5 yaşında..
  Onlarla akşamları gidebileceğim bebek bakım odası ve oyun alanı olan ama fiyatı da astronomik olmayan mekanlar tavsiye edebilecek olan var mı ?

 24. Zeynep

  Bu yazıdan yola çıkarak İstanbul’da gezilecek yerleri görmeye başlasam 1 haftada bitiremem sanmıyorum.

 25. Melisa K.

  Doğma büyüme İstanbulluyum ancak söylemeliyim ki bu listedeki bir çok yeri henüz gezmiş değilim. Anadolu yakasında oturuyorum ve Avrupa yakası bizim bu yaka için ayrı bir memleket gibi. İnsanı farklı, havası, suyu, yolu, kısacası her şeyi farklı.

  Kendimce İstanbul Anadolu yakasında gezilecek yerlerden bahsetmek istiyorum. Listeyi ben kendi bildiğim, keyif aldığım yerlerden aklıma gelenlerden yaptım, eksiklikler olabilir.

  Kadıköy mutlaka Anadolu yakasında gezmeniz, görmeniz gereken bir semt. Türkiye’nin başka hiç bir yerinde bu kadar çeşitli insan tipini bir arada görmeniz mümkün değil. İstanbul’un en hareketli semtlerinden biri.

  Moda sahili ise bu karmaşanın içinde huzur bulabileceğiniz Kadıköy’deki ender yerlerden biri. Yorulsanız da bitiremeyeceğiniz çok uzun bir sahil şeridinde şehrin stresinden uzak huzur dolu bir yürüyüş yapabilirsiniz. Sahil boyunda dizi restoranlar ve kafeler de durup birşeyler yiyebilir ve içebilirsiniz. Özellikle Moda kahvaltı salonları kalitesi ve uygun fiyatları ile oldukça ünlüdür. Bu güzel Moda’da kahvaltı yapılacak yerleri mutlaka araştırın güzel bir gün geçirmenize katkısı olacaktır.

  Kadıköy içerisinde yine değerlendirmeniz gereken bir yer ise Özgürlük Parkı’dır. Oldukça kaliteli bir semt içinde bulunan bu yeşil alanda yürüyüş parkurunda yürüyebilir, park içerisindeki çeşitli spor aletleri ile spor yapabilir veya bir ağacın altında dinlenebilirsiniz. Yine park içerisinde restoran ve kafeteryalar mevcut bir şeyler yemek içmek için, özellikle yaz aylarında akşamları serin bir gezinti için güzel bir yer.

  Kadıköy dışında Üsküdar’da gerçekten güzel bir yerdir. Yine sahil şeridi boyunda dillere destan gezilecek görülecek yerleri mevcuttur. Bana göre Çengelköy kesinlikle gitmeniz gereken bir yer. Çınar altı çay bahçesi buranın en güzel mekanlarından biri. Ailecek gidip sıcak veya soğuk içecekleriniz eşliğinde yaz kış güzel sohbetler yapabilirsiniz.

  Şimdilik bunlar benim ilk aklıma gelenler. Aklıma geldikçe yine yazarım. İyi gezmeler arkadaşlar 🙂

 26. Hande M.

  İstanbul gezilecek yerler yazınızda İstanbul Anadolu yakasına pek değinmemişsiniz. Ancak bu bölgede öyle bir yer var ki dillere destan.

  Neresi diye soracak olursanız söyliyeyim. Otağtepe..

  Özellikle fotoğrafçılar burayı çok iyi bilir. Ben böyle güzel bir manzara hayatımda ne gördüm ne de duydum. Müthiş bir yer. Köprü, deniz ve yeşillik ayaklarınız altında. Bence mutlaka Otağtepe’ye gidin gezin.

 27. Muharrem B.

  Sevgili arkadaşım maşallah ne kadar çok yazmışsın. İstanbul Belediyesinde bu kadar yazı yok. Kızma kızma ufak bir latife yaptım sadece hayırlı günler.

 28. Bekir G.

  İstanbul gezilecek yerler yazınızı keyifle okudum. Ben Ankaralıyım ve Ankara’da yaşıyorum ancak yakın zamanda sırf gezmek için İstanbul’a gitmeyi düşünüyorum. İstanbul’u hem modern hem de tarihi dokusuyla çok merak ediyorum. Dünyada bu özelliklerde başka bir şehir olduğunu sanmıyorum. Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, doğu ile batı arasında Asya ile Avrupa arasında köprü vazifesi görmüş ve böylelikle bütün bu kültürlerin karışımını sunmaktadır bana göre. Dediğim gibi gezip görmeyi çok istiyorum. Gezime ait notlarımı burada sizinle paylaşmayı da düşünüyorum.

 29. ahmet serif

  Öncelikle paylaşım için teşekkür ederim. Anadolu yakasında ayrıca Speedcity var. Formula araçlarında yarışabiliyorlar. Oğlumun arkadaşının doğum günü münasebeti ile gitmiştik ve 6 yaşındaki oğlum Ralli simulatörünü rahatlıkla kullanabiliyor. Birlikte baba oğul ilk yarışımızı gerçekleştirdik. Herkese tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir