Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir’de gezilecek yerler sayfamızda Türkiye’nin en modern şehirlerinden olan Eskişehir’in gezilecek yerleri ve Eskişehir gezi rehberi bulunmaktadır.

Türkiye’nin küçük İstanbul’u olarak bilinen Eskişehir, turistik açıdan oldukça zengin şehirlerimizdendir. İç Anadolu bölgesinde bulunan şehirlerin griliği ve sıkıcılığının aksine Eskişehir’de bambaşka bir hayat vardır. Halkın büyük bir bölümü öğrencilerden oluşmaktadır. Bu nedenle rengârenk ve hareketli olan güzel şehrimiz Eskişehir, tahmin edeceğiniz gibi gece hayatıyla da oldukça popülerdir.  Eskişehir konum itibariyle de bölgeye oldukça fazla yerli turist çekmektedir. Eskişehir’de gezilecek yerler yazımız ile detaylı bir Eskişehir gezi rehberi sizleri bekliyor.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir; doğası, tarihi yerleri ve sosyal hayatıyla gezi rotanızda sizi en çok eğlendiren şehirlerden biri olacaktır. Tarihi Odunpazarı Evleri, Porsuk Çayı ve Barlar Sokağı şehirle özdeşleşmiş özelliklerden yalnızca bir kaçı. Eskişehir’in her noktasına ayrı ayrı aşık olacağınızdan emin olabilirsiniz. Merkezi konumu bakımından da birçok büyük şehre yakın olması kısa süreli gezi planlarınızda Eskişehir ziyaretinizi ön sıralara çekmenize neden olacaktır. Eskişehir gezilecek yerleri konumuzda sizlere Eskişehir gezinizi nasıl daha verimli hale getirebileceğiniz konusunda fikirler verip, bu güzel şehirde görmemiş tek bir nokta dahi bırakmamanızı sağlayacağız.

Eskişehir’de gezilecek yerler listemize eklenmesini istediğiniz yerleri sayfanın altında yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Odunpazarı Gezilecek Yerler

Odunpazarı, Eskişehir’in en eski yerleşim yerlerinden biridir. İlçe, içerisinde bulunan tarihi evleri ve birçok kültüre yaptığı ev sahipliğiyle Eskişehir Gezilecek Yerler listesinde ilk sırada yer almaktadır. Odunpazarı, Eskişehir’in merkezi konumundadır. Küçük bir alan içerisinde birçok güzelliğe aynı anda tanık olabileceksiniz. Yazımızın devamında Odunpazarı Gezilecek Yerleri arayışınız için ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

 • Odunpazarı Evleri

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Odunpazarı Gezilecek Yerler

Odunpazarı Evleri, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Kendine has dokusu ile şehrin en gözde turizm yerlerinden biridir. Köklü tarihi ve yaptığı görsel ziyafet nedeniyle her yıl binlerce turistin akınına uğramaktadır. Tarihte bir çok padişahın ve alimin de hikayelerine sıkça konu olan Odunpazarı Evleri, görülmeye değer nadide yerler arasındadır. Bölge ve tarihi evler geçmişten günümüze dünya mirasları arasında da yer almaktadır. Evlerin büyük bir kısmı yapılan düzenli restorasyonlar sayesinde hala ayakta durmakta ve aileler tarafından konut olarak kullanılmaktadır. Kalan bölümü ise hediyelik eşya dükkanları ve kafeterya olarak kullanılmaktadır.

 • Eskişehir Şelale Park

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Şelale Park

Eskişehir Şelale Park, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Boyutu nedeniyle Eskişehir’in en büyük şelalesi unvanına sahiptir. Park içerisinde aynı zamanda mesire yerleri, çocuklar için park alanları, koşu parkurları da yer almaktadır. Odunpazarı Belediyesi tarafından 2009 yılında düzenleme yapılarak hizmete açılan Şelale Park, Eskişehir’in önemli yeşillik alanlarından birisidir. Aynı zamanda Şelale Park, Eskişehir’i yüksek noktadan gören bir manzaraya sahiptir.

 • Eskişehir Kurtuluş Müzesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Kurtuluş Müzesi

Eskişehir Kurtuluş Müzesi, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Bir şehrin ve bir ülkenin tarihinin attığı yerdir. İsmet Paşa’nın savaş sırasında bu konakta konaklamış olması, yapının Kurtuluş Müzesi olarak adlandırılmasına ve kullanılmasına neden olmuştur. 2016 yılından beri hizmet vermektedir. Birçok destana konu olan, bağımsızlık mücadelesinde düşmana direnişin ilk başladığı, tarihin yeniden yazıldığı yerdir Eskişehir. Eskişehir Kurtuluş Müzesi, teknolojik nimetlerden de faydalanılıp hazırlanmış bir mekan olma özelliğine sahiptir. Alt katında çocukların ilgisini çekebilmek adına dokunmatik cihazlarla Kurtuluş Savaşı ve Lozan Antlaşması gibi tarihe önemli etkileri olmuş olaylar anlatılmaktadır. Eskişehir Kurtuluş Müzesi, üst katında ise karikatürlerle ve gazetelerle milli mücadele yıllarını gözler önüne sermektedir.

 • Kurşunlu Külliyesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Kurşunlu Külliyesi

Kurşunlu Külliyesi, Eskişehir ili, Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. 16.yüzyılda Osmanlı Devleti döneminden kalma bir yapıdır. Vezirlerden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 yılında yaptırıldığı bilinmektedir. Külliye; cami, harem, medrese gibi yerler ve 2 adet kervansaraydan oluşmaktadır. Caminin kubbesi kurşunla kaplı olduğundan Kurşunlu Külliyesi olarak adlandırılmış ve mekan uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğuna hizmet etmiştir. Kurşunlu Külliyesinde çok sayıda klasik dönem mimarisine örnek olacak eserlere bulunmaktadır.

 • Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Eti Arkeoloji Müzesi

Eti Arkeoloji Müzesi, Eskişehir ili, Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Ülkemizde özel sektör desteği alarak hizmete sunulan ilk müze olma unvanına sahiptir. Müze sergi salonlarından ve bahçesinde bulunan tarihi yapılardan oluşmaktadır. Şehrin göbeğinde yer alan bu yapı, Osmanlı’dan Selçuklu ve Bizans’a kadar birçok kültürden izler barındırmaktadır. Eskişehir Arkeoloji Müzesi içerisinde 20.000’den fazla tarihi eser olduğu bilinmektedir. Fakat bunlardan yalnızca 2000 kadarı sergilenmektedir. Müze, Eti firmasının desteğiyle 2010 yılında hizmete açılmıştır.

 • Lületaşı Müzesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Bünyesinde toplam 60 sanatçıya ait 400’den fazla eser bulundurmaktadır. Kurşunlu Külliyesi sınırları içerisinde yer alan Lületaşı Müzesi Eskişehir’de 2008 yılından bu yana yapılan Lületaşı Festivalleri’nde oluşan eserlerin sergilenmesiyle müze konseptine geçilmiştir. Lületaşı dünya üzerinde sadece Eskişehir’de çıkarılması nedeniyle şehrin simgelerinden biri olmuştur.

 • Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Cam sanatçılarının eserlerini sergilemesi ve ziyaretçilerine güzel cam sanat eserlerinin sergilenmesi amacıyla 2007 yılında hizmete açılmıştır. Toplam 3 adet tarihi Odunpazarı evinin restore edilip birleştirilmesiyle bugünkü Çağdaş Cam Sanatları Müzesi oluşmuştur. 70’e yakın cam sanatçısının eserlerinin sergilendiği bilinmektedir. Şehrin merkezinde yer almasıyla nedeniyle Eskişehir gezinizde mutlaka yolunuzun düşeceği yerlerden yalnızca biridir.

 • Reşadiye Cami

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Reşadiye Cami

Reşadiye Cami, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Eskişehir’in en büyük camisi olma unvanına sahiptir. Şehir merkezinde yer alması nedeniyle önemli turizm yerlerinin başında gelen Reşadiye Cami, Osmanlı mimarisini yansıtan en güzel örneklerden biridir. Caminin yapım tarihi çok eski yıllara 1900’lerin başlarına dayansa da zamanla yıkılmış ve 1970’li yıllarda aynı yerde ve aynı isimle özüne sadık kalınarak tekrar inşa edilmiştir.

 • Eskişehir Şehr-i Aşk Adası

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Şehr-i Aşk Adası

Eskişehir Şehr-i Aşk Adası, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. 2010 yılında hizmete sunulan Eskişehir Aşk Adası, Porsuk Çayı üzerinde konumlandırılmış yapay bir adadır. Aşk Adası sayesinde Eskişehir, Aşk Şehri olarak da tanınmaya başlanmıştır. Adaya bir köprü yardımıyla ulaşılabilmektedir. Eskişehir Aşk Adası, ziyaret için gelen çiftlere oldukça romantik anlar yaşatmaya hazır. İçerisinde yer alan yeşillik alanları ve parkıyla Eskişehir’de sevgili veya eşiniz ile gezilebilecek en güzel yerler arasında bulunmaktadır.

 • Osmanlı Evi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Osmanlı Evi

Osmanlı Evi, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Evin yapım tarihinin 19. Yüzyıla ait olduğu bilinmektedir. Yapı, eski dönem ahşap mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Osmanlı Evi, bir şehir ziyaretinde Atatürk’ün konaklamış olduğu ev olmasıyla da ayrı bir önem taşımaktadır. Yapıda bulunan kapı, kol, tavan gibi yerlerde dünya üzerindeki en iyi ahşap işçiliğine rastlayabilirsiniz. Günümüzde Osmanlı Evi’nin bahçesi restoran ve kafeterya olarak hizmet vermektedir. Bu tarihi yeri gezdikten sonra huzur veren bahçesinde güzel bir yemek de yiyebilirsiniz.

 • Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Lületaşı sanatının ve sanatçısının yok olmaması gayesiyle Odunpazarı Belediyesi tarafından 2005 yılında hizmete sunulmuştur. Yapıda yer alan çok sayıda atölye sayesinde Lüle Taşı ustaları hala sanatlarını icra edebilmektedir. Binanın 1850 yılında yapıldığı bilinmektedir. Dönemin toprak zenginlerinden Takattin Bey tarafından inşa ettirilen yapı, tamamlandığı dönemde oduncuların öküz arabalarını bıraktıkları ve pazar dönüşünde konakladıkları yer olarak bilinmektedir. Zaman içerisinde zarar gören yapı son olarak 2006 yılında restore edilmiş ve tekrar hizmete açılmıştır.

 • Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Balmumu Heykel Müzesi

Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Dünyanın hemen hemen her yerinde bulunan Madam Tussaud Müzeleri’nin Türkiye’de bulunan ilk örneğidir. Müzede toplam 160 adet balmumu heykeli bulunmaktadır. Atatürk ve ailesini, dünya ülkelerindeki tanınmış ünlü devlet adamlarını ve çok sayıda sanatçıyı başarılı bir şekilde birebir yansıtan balmumu heykellerini burada görebilirsiniz. Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi’nde aynı zamanda Osmanlı Dönemi ünlü padişahlarının ve Kurtuluş Savaşı komutanlarının heykellerini de sergilenmektedir. Tüm tanınmış kişilerin balmumu heykelleriyle fotoğraf çektirebilir ve cüzi bir miktara fotoğraflarınızı bastırabilirsiniz.

 • İki Eylül Caddesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Eskişehir’in merkezi konumunda olan İki Eylül Caddesi şehrin kalbinin attığı yer olarak da bilinmektedir. Cadde adını, şehrin Yunan işgalinden kurtuluş günü olan 2 Eylül’den tarihinden almaktadır. İki Eylül Caddesi trafiğe kapalıdır ve yalnızca ortasından tramvay hattı geçmektedir. Caddede birçok dükkan, restoran ve alışveriş mekanları bulabilirsiniz. Aynı zamanda şehrin ilk alışveriş merkezi olan Esnaf Sarayı yine İki Eylül Caddesi üzerinde yer almaktadır. Şehrin en işlek ve yoğun caddelerinin başında gelmektedir.

 • Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. 1916 yılında yapılan Numune Mektebi’nin restorasyonu sonrasında 1994 yılında hizmete sunulmuştur. Müze içerisinde Kurtuluş Savaşı’nı konu alan eserler ve Atatürk’ün eşyaları sergilenmektedir. Aynı zamanda Cumhuriyet Dönemi’ni anlatan birçok kitap ve eser de bulunmaktadır. Cumhuriyet Tarihi Müzesi’nde Kurtuluş Savaşı dönemine ait 130’dan fazla orijinal fotoğraf yer almaktadır. Savaşlarda önemli rol oynamış gemilerin maketlerini ve Atatürk’ün şahsi eşyalarını da bu müzede görebilirsiniz.


Tepebaşı Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Tepebaşı Gezilecek Yerler

Tepebaşı, Eskişehir kent merkezinin kuzeyinde yer almaktadır. Merkeze oldukça yakın olan bu ilçe tıpkı Odunpazarı gibi şehrin birçok güzelliklerine ev sahipliği yapmasıyla Eskişehir gezilecek yerler yazımızda bulunması gereken ilçeler arasındadır. Konumu itibariyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak mutlaka gezdiği Tepebaşı’nın gezilecek yerlerini birlikte inceleyelim.

 • Sazova Parkı

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Sazova Parkı

Sazova Parkı, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük parkları arasında yer alır. Park, içerisinde bulunan Masal Şatosu, Yapay Göl, Sualtı Dünyası, Uzay Evi ve daha birçok farklı yapılarıyla dünya çapında birçok insanın dikkatini çekmektedir. Sazova Parkı içerisinde çocukları eğlendirebilecek pek çok bölüm yer almaktadır. Masal kahramanlarının bulunduğu bölüm ve çizgi filmlerde izledikleri şatonun gerçek halini görmek onları oldukça mutlu edecektir. Bu sayede Eskişehir gezinizi çocuklar için de eğlenceli hale getirebileceksiniz. Park, 400.000 metrekarelik bir alana kurulmuş olup Sazova Parkı içerisinde bulunan trenle parkın her yerini ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

 • Eskişehir Sualtı Dünyası

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Sualtı Dünyası

Eskişehir Sualtı Dünyası, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi Sazova Parkı içerisinde bulunmaktadır. Türkiye’deki benzer akvaryumlara göre giriş ücreti oldukça ekonomiktir. Birçok farklı bölümü bulunan akvaryumda 2100’den fazla balık bulunmaktadır. Dünya üzerinde sınırlı sayıda bulunan birçok balık çeşidini görme fırsatı bulacağınız Eskişehir Sualtı Dünyası içerisinde bulunan köpek balıkları ve piranalar özellikle çocukların oldukça dikkatini çekmektedir. Aynı zamanda Eskişehir Sualtı Dünyası içerisinde ziyaretçilerin için kafeteryalar ve hediyelik eşya dükkanları da bulunmaktadır.

 • Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Her türden toplam 240’dan fazla hayvan çeşidini bünyesinde barındırmaktadır. Çok büyük bir alana kurulmuş olan hayvanat bahçesinde, hayvanların rahat hareket edebilecekleri alanlar yer almaktadır. 2 yıllık bir çalışma sonrasında 2017 yılının mayıs ayında hizmete açılmıştır. Eskişehir Hayvanat Bahçesi deveden penguene birçok hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Yine çocuklar için eğlenceli olan mekanlardan biridir.

 • Porsuk Çayı

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Porsuk Çayı

Porsuk Çayı, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Eskişehir’in en ünlü yerlerinin başında gelmektedir. Hem şehirde yaşayanların hem de şehre gelen ziyaretçilerin uğrak yerleri arasındadır. Eskişehir’in kalbi adeta Porsuk Çayı çevresinde atmaktadır. 7/24 hareketli olan şehrin bu bölümü özellikle üniversite öğrencilerinin vazgeçilmez noktasıdır. Çayın etrafında sayısız kafeterya ve restoran bulunmaktadır. Özellikle sabah kahvaltılarınız için ideal bir manzara ve konuma sahiptir. İsteseniz de istemeseniz de şehrin ortasında akan bu çayı görmeden Eskişehir gezinizi bitiremeyeceksiniz.

 • Espark Alışveriş Merkezi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Espark Alışveriş Merkezi

Espark Alışveriş Merkezi, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Adeta şehirde yaşayanların buluşma noktasıdır. Üniversite kampüsüne oldukça yakın konumdadır. Eskişehir’in merkezinde bulunmaktadır. 2007 yılında hizmete sunulmuştur. Toplam 4 katlıdır ve birçok markaya ev sahipliği yapmaktadır. Eskişehir gezinizde Espark Alışveriş Merkezi’nde soluklanabilir, yemek yiyebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

 • Eskişehir Barlar Sokağı

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Barlar Sokağı

Eskişehir Barlar Sokağı, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Şehrin eğlence konusunda en çok rağbet gören yeri haline gelmiştir. Şehir merkezine oldukça yakın konumdadır. Eskişehir’in en büyük alışveriş merkezi olan Espark Alışveriş Merkezi’nin devamındaki sokaktır. Eskişehir Barlar Sokağı, dünya standartlarındaki mekanlarıyla yerli yabancı birçok turistin dikkatini çekmektedir. Abartı olmayan fiyatlarıyla öğrencilerin de oldukça rağbet gösterdiği bölgede 15-20 adet eğlence mekanı bulunmaktadır.

 • Eskişehir Kentpark

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Kentpark

Eskişehir Kentpark, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Yapay bir plajdır olup Porsuk Nehri’nin temizlenmesiyle oluşturulmuştur. Park 300.000 metrekarelik bir alana kuruludur. İç Anadolu bölgesinde yer alması nedeniyle bölgede deniz bulunmaması artık Eskişehir’de sorun olmaktan çıkmıştır. Plaj, Eskişehir Şehirler Arası Otobüs Terminali’nin tam karşısında yer almaktadır. Eskişehir Kentpark, Türkiye’nin ilk yapay plajıdır. Bölge içerisinde yapay plajın yanı sıra yüzme havuzu ve kafeteryalar da yer almaktadır. Aynı zamanda su içerisinde büyük küçük birçok balık çeşidine rastlamak mümkündür.

 • Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. 1998 yılında hizmete açılmıştır. Şehir merkezine arabayla 10 dakika uzaklıktadır. Anadolu Üniversitesi bünyesinde yer alan Eskişehir Havacılık Müzesi içerisinde farklı türlerde savaş uçakları ve sivil uçaklar sergilenmektedir. Aynı zamanda Eskişehir Havacılık Müzesi’nde çok sayıda uçak maketini de görebilirsiniz. Park alanına girmek ücretsizdir.

 • Doktorlar Caddesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Adını eskiden cadde üzerinde çokça bulunan doktor muayenehanelerinden almaktadır. Caddenin gerçek adı İsmet İnönü Caddesi’dir. Günümüzde pek çok giyim ve yiyecek markasının bulunduğu, şehrin kalbinin attığı yerlerdendir. Merkeze oldukça yakın konumda Porsuk Çayı’nın paralelinde yer alır. Eskişehir gezinizde farkında olmadan geçme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

 • Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi, Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Mevcut sebze ve meyve halinin restore edilmesiyle oluşturulmuştur. İki kattan oluşan bu binada hediyelik eşya dükkanları, kafeteryalar gibi özellikle gençlere hitap eden yerler bulabilirsiniz. Merkeze oldukça yakın olan Haller Gençlik Merkezi Eskişehir gezilecek yerler rotanızda mutlaka bulunmalıdır.


Sivrihisar Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Sivrihisar Gezilecek Yerler

Sivrihisar, hepimizin bildiği fıkralarla ünlü olmuş Nasrettin Hoca’nın memleketidir. Nasrettin Hoca’nın yanı sıra Yunus Emre, Hızır Bey gibi ünlü alimlerin de bu bölgede dünyaya geldiği bilinir. Aynı zamanda alan bakımından Eskişehir’in en büyük ilçesidir. Eskişehir’de gezilecek yerler yazımızda yer alan Sivrihisar gezilecek yerleri şu şekildedir.

 • Pessinus Antik Kenti

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Pessinus Antik Kenti

Pessinus Antik Kenti, Eskişehir ili Sivrihisar ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Kalıntılar ilk olarak 1834 yılında keşfedilmiştir. Antik kentin üzerinde günümüzde bir köy kuruludur. Tarihle iç içe bulunan Ballıhisar Köyü, antik Kral Yolu üzerinde bulunmaktadır. Bilinene göre Pessinus Antik Kenti, Kybele Kültü’nün en önemli merkezidir. Kent içerisinde meclis binası hatta tiyatro dahi bulunmaktadır. Kazı çalışmaları günümüzde halen devam etmektedir. Eğer bölgeye yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeli ve bu çok eski tarihi kalıntıları mutlaka görmelisiniz.


Seyitgazi Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Seyitgazi Gezilecek Yerler

Seyitgazi, Eskişehir’in güneyinde yer almaktadır. Günümüzde Eskişehir Valiliğinin desteğiyle balon turları için deneme uçuşları başlamış, bu sebeple de bölgenin turistik kalkınması sağlanması amaçlanmıştır. Seyitgazi ilçesi adını destanlara konu olmuş Battal Gazi’den almaktadır.

 • Asar Kalesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Asar Kalesi

Asar Kalesi, Eskişehir ili Seyitgazi ilçesi, Kümbet Vadisi yolunda kayalık bir tepe üzerinde yer almaktadır. Yapıldak Köyü sınırları içerisindedir. Kale içerisinde birçok oda mezarı bulunmaktadır. Asar Kalesi, Frig Çağı kalelerinin en güzel örneklerindendir. Eskişehir Gezilecek Yerler listenizde mutlaka bulunması gereken yerlerdendir.


Mihalıççık Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Mihalıççık Gezilecek Yerler

Mihalıççık, 1915 yılına kadar Ankara’nın bir ilçesi olarak konumlandırılmıştır. 1925 yılında Eskişehir’in il olması ile birlikte Eskişehir’e bağlanmıştır. İl merkezine 95 kilometre mesafededir.

 • Gürleyik Şelalesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Gürleyik Şelalesi

Gürleyik Şelalesi, Eskişehir ili Mihalıççık ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Gürleyik Köyü sınırları içerisinde bulunan şelale, şehrin doğa harikalarından biridir. Sıcak yaz aylarında yerli halkın ve turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerden biri olan Gürleyik Şelalesi; doğa yürüyüşü, kamp ve piknik yapmak için de oldukça uygun bir yerdir. Yaz mevsiminde yakınlığı nedeniyle özellikle Ankaralıların uğrak noktasıdır. Gürleyik Şelalesi sığ bir suya sahip olduğu için çocuklar için de eğlenceli bir noktadır. Su bazı yerlerde 5 metreye kadar yükselmektedir.

 • Yunus Emre Türbesi

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Yunus Emre Türbesi

Yunus Emre Türbesi, Eskişehir ili Mihalıççık ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Zamanında bu bölgede yaşamış olan ünlü Evliya Yunus Emre’nin mezarının nerede olduğu tam olarak bilinmese de bu türbe içerisinde bulunduğu rivayet edilir. 1974 yılında gerekli restorasyonlar yapılarak hizmete açılmıştır. Yunus Emre Türbesi, Selçuklu mimarisinin en güzel örnekleri arasında bulunmaktadır. Türbenin yapım tarihi 13. Yüzyıla kadar dayanmaktadır.


Mihalgazi Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Mihalgazi Gezilecek Yerler

Mihalgazi ilçesi yerleşim yeri olarak 14. Yüzyıldan bu yana kullanılmaktadır. İlçe, Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlılarla yaptığı mücadelelerle oldukça ünlüdür. Öncelerde Bursa, Bolu gibi vilayetlere bağlı bulunmuş olan bu ilçe, son olarak Eskişehir sınırları içerisine dahil edilmiştir.

 • Sakarıılıca Kaplıcaları

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Sakarıılıca Kaplıcaları

Sakarılıca Kaplıcaları, Eskişehir ili Mihalgazi ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Uygun fiyatları ve şifalı suyuyla yılın her mevsiminde turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Mide hastalığı, yüksek tansiyon gibi pek çok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda yemyeşil doğasıyla şehrin yoğunluğundan kısa süreliğine de olsa uzaklaşmak için ideal bir yerdir. Eskişehir’e yolunuz düştüğünde Sakarılıca Kaplıcaları’nı mutlaka ziyaret edip şifasından faydalanmalısınız.


Han Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Han Gezilecek Yerler

Han ilçesi zaman içerisinde birçok isimle anılmıştır. İlçenin tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Şehir merkezine 80 kilometre uzaklıktadır. Bölgede ilk olarak Hititler’in yaşadığı bilinmektedir. İlçe ziyaretinizde çok sayıda Hitit kalıntılarına rastlayacaksınız. İlçe olmadan önceki dönemde Afyon’a bağlı olan Han, sonrasında ilçe olarak Eskişehir’e bağlanmıştır.

 • Midas Anıtı

Eskişehir'de Gezilecek Yerler - Midas Anıtı

Midas Anıtı, Eskişehir ili Han ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Frigya tarihinin en önemli örneklerindendir. Tarihi M.Ö. 500’lü yıllara dayanmaktadır. Zaman içerisinde fark edilmiş ve anıt için gerekli önem gösterilmiştir. Birçok kültüre ve millete ev sahipliği yaptığı bilinen Midas Anıtı’ndaki taşlar ve kayalar üzerindeki yazıların büyük bir bölümü henüz çözümlenememiştir. Anıtın dinsel törenler için yapıldığı tahmin edilmektedir.

Yorum Yap

 1. Erhan

  Eskişehir’de gezilecek yerler bence sınırlı. Sadece odunpazarı ilçesinde bol bol gezilecek yer var.

 2. Talha

  Benim güzel memleketim.. Eskişehir’de gezilecek yer çokca var. Mutlaka gidin görün ve gezin.

 3. Adem

  Eskişehir’de gezilecek yerler bence sadece Odunpazarı ile bitmiyor. Ancak yazınızda da belirttiğiniz gibi Odunpazarı en çok gezilecek yerleri içerisinde barındırıyor.

 4. Mehmet Z.

  Yazıda belirtmiş olduğunuz yerler gerçekten de çok güzel yerler. Tebrikler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir