Alanya'da Gezilecek Yerler

Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya’da gezilecek yerler yazımızda Antalya’nın dünyaca ünlü tatil bölgesi Alanya’da gezilecek yerler hakkında detaylı bir Alanya gezi rehberi bulunmaktadır.

Alanya, Antalya’nın en gözde turizm merkezleri arasında ilk sıradadır. Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubad şehri olarak bilinen bölge, tarihin her döneminde önemli bir yer olarak rağbet görmüştür. Gerek tarihi zenginlikleri, gerekse denizi ve doğası bunun yanında son zamanlarda dünya standartlarında eğlence anlayışı ile her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği Alanya, Türkiye’nin turizm konusunda nabzının attığı yerdir. Yaz aylarında iğne atsan yere düşmeyecek durumda olan Alanya’da birçok otel, tatil köyü ve eğlence merkezleri ile yerli ve yabancı ziyaretçilerine hoşça vakit geçirmeleri için birçok seçenek sunmaktadır. Bu yazımızda Alanya’da gezilecek yerleri detaylı bir şekilde görebilecek, deniz ve eğlence aktivitelerinin yanında bölgenin tarihi ve kültürel zenginliklerini de yakından görebileceksiniz.

Alanya gezilecek yerler listemize başlamadan önce Alanya’nın muhteşem yerlerini tanıtan bu kısa videoyu izlemenizi öneririz.

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya doğal ve kültürel zenginlikleri sayesinde hem eğlence amacıyla hem de kültürel amaçla her yıl milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Her tür gelir grubuna hitap eden konaklama yerleri, muhteşem denizi ve eşsiz doğasıyla ziyaretçilere oldukça keyifli vakit geçirme imkanıda sunmaktadır. Alanya, Antalya’nın en köklü yerleşkeleri arasında bulunmaktadır. Antalya’nın merkezine yaklaşık 133 kilometre uzaklıktadır. Antalya şehir merkezinden bir çok şekilde Alanya ilçesine ulaşım imkanı bulunmaktadır. Yazımızın devamında Alanya gezilecek yerler konusunda arayış içerisinde bulunan ziyaretçilerimize Alanya’nın gezilecek ve görülecek en güzel yerlerini tanıtmaya çalışacağız.

Alanya’da gezilecek yerler yazımıza eklenmesini istediğiniz yerleri sayfanın altında yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

 • Alanya Kalesi

Alanya'da Gezilecek Yerler - Alanya Kalesi

Alanya Kalesi, Alanya’nın simgesi olarak bilinmektedir. Yarımada üzerinde yer alır ve yaklaşık 10 hektarlık bir alan üzerine kuruludur. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve pek çok medeniyet tarafından kullanılmıştır. Bunlardan en önemlileri Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar olarak gösterilebilir. Kalenin ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi yoktur. Alanya Kalesi adeta zamana direnerek günümüze kadar ilk günkü sağlamlığı ile ayakta durabilmiştir. Alanya Kalesi, Alanya gezilecek yerler hakkında önemli bir yere sahiptir.

 • Kızıl Kule

Alanya'da Gezilecek Yerler - Kızıl Kule

Kızıl Kule tam olarak yapım yılı bilinmese de yaklaşık olarak 13. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Bölgede gelecek saldırıları önlemek amacıyla Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Kale şekil olarak 8 köşeli olup eğimli bir arazi üzerine yapılmıştır. Kızıl kule birçok gezginin yazılarına konu olmuş efsane bir kuledir. Hala ilk günkü ihtişamını koruyan Kızıl Kule birçok özelliği sayesinde Alanya’da gezilecek yerler konusunda büyük rağbet görmüştür.

 • Damlataş Mağarası

Alanya'da Gezilecek Yerler - Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası 1948 yılında keşfedilmiş, sarkıtlarından damlayan sudan adını almış ve özelliği nedeniyle şifalı olduğuna inanılan Alanya’da doğal güzellikler arasında önemli bir yere sahiptir. Mağaraya giriş kısmında büyük bir geçitten geçildikten sonra yer altına inilerek girilmektedir. Türkiye’nin turistik ziyaretlere açılan ilk mağarası olma unvanına sahiptir. Damlataş mağarasında yaz ve kış mevsimlerinde sıcaklık hiçbir zaman değişmemektedir. Özellikle astım hastaları için şifa merkezi olarak bilinmektedir. Alanya’nın gezilecek yerleri arasında mutlaka değerlendirmenizi öneririz.

 • Fosforlu Mağara

Alanya'da Gezilecek Yerler - Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara, Damlataş Mağarası yakınlarında bulunmaktadır. Mağaranın içine küçük kayıklar ile girilebilmektedir. Geceleri iç kısmı oldukça aydınlık olan mağaraya bu özelliğinden dolayı Fosforlu Mağara adı konmuştur. Mağara, yapısı bakımından korsan mağaralarını anımsatmaktadır. Alanya’da ki neredeyse tüm tur firmaları bu bölgeye tekne gezileri düzenlemekte ve tertemiz denizin güzelliğini ziyaretçilerine tanıtmaktadır. Bu ilginç özellikleri nedeniyle Alanya’da gezilecek yerler konusunda arayış içerisinde bulunan gezi severlerin Fosforlu Mağara seçeneğini mutlaka düşünmesini önermekteyiz.

 • Syedra Antik Kenti

Alanya'da Gezilecek Yerler - Syedra Antik Kenti

Syedra Antik Kenti, Roma döneminden kalan eşsiz bir tarihi mekandır. Milattan önce 7. Yüzyıldan kaldığı düşünülmektedir. Kentte bazı yapılar hala ayakta durmayı başarabilmiştir. Syedra Antik Kentinde tarihi Roma Hamamı kalıntılarına rastlanabilmektedir. Kentin etrafı surlarla çevrilmiş ve bölgede o döneme ait birçok yazıt kalıntıları da bulunmaktadır. Özellikle tarihi mekanlara ve eski medeniyetlere meraklı gezginlerin Alanya’da gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken yerlerden biridir.

 • Laertes Antik Kenti

Alanya'da Gezilecek Yerler - Laertes Antik Kenti

Laertes Antik Kenti Alanya ilçesinde bulunan diğer antik kentler gibi antik çağda Klikya olarak bilinen bölgenin içerisinde yer almaktadır. Milattan önce 6. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Bölgede tarihten günümüze kadar gelen hamam, tiyatro, evler ve tapınaklara ait kalıntılar bulunmaktadır. Roma dönemi tarihine ışık tutan kalıntıların bazıları bu bölgeden alınıp Alanya Müzesi içerisinde sergilenmektedir.

 • Yalan Dünya Mağarası

Alanya'da Gezilecek Yerler - Yalan Dünya Mağarası

Yalan dünya mağarası bir dağ yamacında yer almaktadır. Mağara girişine ulaşmak oldukça kolaydır. Yapının yaklaşık 450 metrelik bir alanı ziyarete açıktır. Mağaranın toplam uzunluğunun 4 kilometre kadar olduğu bilinmektedir. Mağaraya verilen ismin tuhaf bir hikayesi de vardır. Rivayete göre iki aşığın buluşma yeri olan bu mağarada yine buluştukları bir sırada meydana gelen deprem nedeniyle aşıklar ayrılmak zorunda kalır. Rivayetten yola çıkarak bu mağaraya Yalan Dünya mağarası adı verilmiştir.

 • Aşıklar Mağarası

Alanya'da Gezilecek Yerler - Aşıklar Mağarası

Aşıklar mağarası yine Alanya ilçesinde bulunan doğal mekanlardan bir tanesidir. Mağaranın giriş kısmı oldukça dar olup en fazla 1 insanın girebileceği boyutlardadır. Yine bu mağarada da rivayetlere göre aşıkların yalnız kalmak için tercih ettikleri yer olması sebebiyle Aşıklar Mağarası olarak isim verilmiştir. Mağaradan içeri girildiğinde yarımadanın diğer bölümüne geçilebilmektedir. Mağara girişi oldukça yüksekte yer almaktadır. Alanya’da bir tekne turuna katılırsanız bu mağaranın girişini rahatlıkla görebilirsiniz.

 • Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya'da Gezilecek Yerler - Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi toplam 15 sergi salonundan oluşan kapsamlı bir müzedir. Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinden de getirilen bazı eserler 1967 yılından bu yana bu müzede sergilenmektedir. Müzede bulunan bronz dökümden yapılmış. Herakles Heykeli müzenin en önemli eserlerinden biridir. Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda değerli eseri Alanya Arkeoloji Müzesinde görmeniz mümkündür. Alanya’nın tarihine ışık tutan birçok eseri bir arada görmek isteyenler için Alanya Arkeoloji Müzesi, Alanya gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalıdır.

 • Sapadere Kanyonu

Alanya'da Gezilecek Yerler - Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu Alanya’ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Doğal yürüyüş parkurları ve muhteşem şelalesiyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin oldukça rağbet gösterdiği bir yerdir. Kanyonun yüksekliği 400 metre, uzunluğu ise 750 metre civarındadır. İçerisinde doğal ürünlerle yapılan yiyeceklerin sunulduğu bir de restoran bulunmaktadır. Şelale suyunun döküldüğü yer oldukça temiz olup özellikle yüzmek için oldukça idealdir.

 • Dim Çayı

Alanya'da Gezilecek Yerler - Dim Çayı

Dim Çayı, Torosların eteklerinden başlayıp Alanya merkezine doğru yaklaşık 60 kilometrelik akış yoluna sahiptir. Çayın suyu bölgedeki sıcaklığa inat oldukça soğuktur. Çay etrafında piknik alanları bulunmaktadır. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin rağbet gösterdiği ziyaret yerleri arasındadır. Tertemiz ve buz gibi suyu ile Alanya’da gezilecek yerler arasında doğal güzelliklere önem veren gezi severlere mutlaka öneririz.

 • Dim Mağarası

Alanya'da Gezilecek Yerler - Dim Mağarası

Dim Mağarası Alanya ilçe merkezine oldukça yakın konumda bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 400 metrelik uzunluğu ile Türkiye’de ziyarete açılan ikinci büyük mağara olma unvanına sahiptir. Mağara 4 farklı bölümden oluşmaktadır. İçerisindeki sarkıt ve dikitleriyle turistik açıdan oldukça zengindir. Dim mağarası aynı Damlataş mağarası gibi içerisindeki sıcaklığı 4 mevsim değişmeyen bir özelliğe sahiptir. Ayrıca mağaranın sonunda küçük bir de gölet bulunmaktadır.

 • Hıdrellez Kilisesi

Alanya'da Gezilecek Yerler - Hıdrellez Kilisesi

Hıdrellez Kilisesi Alanya ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunmaktadır. 19. Yüzyılın ilk yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Dikdörtgen bir yapısı olup akşam olan bir asma kat bulunmaktadır. Son dönemlerde Alanya Belediyesi tarafından yeni bir restorasyon çalışması yapılmıştır. Günümüzde özellikle Hristiyan turistler tarafından oldukça rağbet gören bir yer haline gelmiştir.

 • Alara Kalesi

Alanya'da Gezilecek Yerler - Alara Kalesi

Alara Kalesi Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubad tarafından Alara Çayı kenarına gelen kervanların güvenliğini sağlamak amacıyla 1232 yılında inşa edildiği bilinmektedir. Kale bir tepe üzerine konuşlandırılmış ve iki bölümden oluşmaktadır. Görüntüsü oldukça heybetli olan Alara Kalesi Türk mimarisinin en güzel ve nadide örneklerinden biridir.

 • Sinek Kalesi (Hamoxia)

Alanya'da Gezilecek Yerler - Sinek Kalesi - Hamoxia

Sinek Kalesi ya da bilinen diğer adıyla Hamoxia Alanya’nın Elikesik Köyü içerisinde bulunmaktadır. Tarihte Kleopatra’nın kendine hediye ettiği bir yapı olarak bilinmektedir. Yapım tarihi net olarak bilinmemektedir. Ayrıca içerisinde Alanya’ya ait en eski çeşme olan Direkli Çeşmesi de bulunmaktadır. Kale manzarası ile görülmeye değerdir. Alanya’ya farklı bir açıdan görmek isteyenlerin Alanya’da gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken önemli yerlerden biridir.

 • Alanya Atatürk Evi Müzesi

Alanya'da Gezilecek Yerler - Alanya Atatürk Evi Müzesi

Alanya Atatürk Evi Müzesinin bulunduğu binanın yapım tarihi net olarak bilinmemekle birlikte 1935 yılında Atatürk’ün bölgeyi ziyareti sırasında konakladığı ev olması bakımından önemli bir yere sahiptir. Sahibi tarafından Turizm Bakanlığı’na bağışlanan yapı 1987 yılında hizmete açılmıştır. Tarihi Alanya evlerinin en güzel örneklerinden biridir. Müzede Atatürk’ün savaşlarda ve Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda çekilmiş fotoğrafları ve kişisel eşyaları da sergilenmektedir.

 • Alanya Tersanesi

Alanya'da Gezilecek Yerler - Alanya Tershanesi

Alanya Tersanesi 57 metre uzunluğunda, tarihi oldukça eskiye dayanan, kemerler ve tonozlu gözlerden oluşan tarihi bir mekandır. Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubad döneminde oldukça faaliyetli şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Tersane o dönemlerde gemi yapımı ve onarımı konusunda kullanılmanın yanı sıra merkezi korumak için de önemli bir etkiye sahipti. Osmanlı döneminde de Alanya Tersanesi çok sayıda geminin yapıldığı önemli bir yer olarak bilinmektedir.

 • Korsanlar Mağarası

Alanya'da Gezilecek Yerler - Korsanlar Mağarası

Korsanlar Mağarası Alanya ilçesinde içerisinde bulunmaktadır. Tarihte korsanlar tarafından kullanılan, denizden 6 metre yüksekliği olan bir mağaradır. Küçük tekneler ile mağara içinde geziler düzenlenmektedir. Korsanların ganimetlerini sakladığı, kaçırdıkları kızları alıkoydukları yer olarak bilinmesi nedeniyle Korsanlar Mağarası olarak adlandırılmaktadır. Bir rivayete göre Korsanlar Mağarası Alanya Kalesi’ne arka kısmından bağlı olduğu ve ganimetlerin bu şekilde kaleye çıkarıldığı, zamanla bu yolun yıkıldığı söylenmektedir.

 • Kadıini Mağarası

Alanya'da Gezilecek Yerler - Kadıini Mağarası

Kadıini Mağarası, Alanya ilçe merkezine oldukça yakın konumda Oba beldesi içerisinde yer almaktadır. 1957 yılında yapılan araştırmalar sonucunda mağarada insan iskeletleri ve fosillere rastlanılmıştır. Mağara turizme açık değildir ancak Kadıini Piknik Alanına gidip bu mağarayı rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Eğer Kadıini Mağarasının iç taraflarına gitmek isterseniz, mağaranın içinin karanlık olması nedeniyle yanınızda mutlaka bir el feneri bulundurmalısınız.

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya gezilecek yerler yazımızda sizlere dünyanın en önemli turistik merkezleri arasında gösterilen Antalya’nın en çok rağbet gören ilçesi Alanya’ya ait mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerini sıralamaya çalıştık. Alanya birçok kişi tarafından sadece deniz ve plajlarıyla bilinse de gerek doğası gerekse konumu itibariyle tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapması özelliği ile oldukça zengin tarihi ve kültürel zenginliklere sahiptir. Hazırladığımız bu liste belki de denizi ve plajları nedeniyle tercih etmiş olduğunuz Alanya gezinize farklı bir seçenek sunmak istedik.

Şayet yukarıda belirtmiş olduğumuz yerleri gezip gördüyseniz deneyimlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden diğer kullanıcılar ile paylaşmayı ihmal etmeyin. Ayrıca listemizde bulunmayan ve görülmesi gerektiğine inandığınız başkaca yerler var ise bilgi paylaştıkça çoğalır mantığı ile yine yorum bölümünden diğer kullanıcılar ile paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yap

 1. Ebru

  Yıllık iznimin başlamasına çok az kaldı. Hepsini gezeceğim inşallah 🙂

 2. Erhan

  Alanya’yı çok seviyorum. Olabildiğince her yaz tatilimi Alanya’da geçirmeyi tercih ediyorum. Böylesine Alanya aşığı bir insan olarak Alanya’da gezilecek yerler yazınızı okuduğumda Alanya’da görülmesi gereken bu kadar yer olduğunu bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum. Alanya’yı sadece deniz ve plajları ile değerlendirmenin ne kadar yanlış olduğunu, en az denizi kadar doğal ve kültürel başkaca zenginlikleri olduğunu gördüm. Keyifli bir yazı olmuş tebrik ederim.

 3. Zeliha

  Alanya adeta bir cennet köşesi. Alanya’nın gezilecek yerleri de baya bir çokmuş. Bu sene göremedik ancak gelecek sene yine Alanya’ya gitmeyi düşünüyoruz ve yazınızdaki gezilecek yerleri mutlaka görmek istiyorum.

 4. Taner

  Alanya’da gezilecek yerler deyince benim aklıma ilk Alanya Kalesi, Damlataş Mağarası ve Fosforlu Mağara geliyor. Bunlar gerçektende gezilmesi görülmesi gereken yerlerin başında. Mutlaka görmenizi öneriyorum.

 5. Emir

  Ruslar Alanya’nın tüm otellerini, tüm plajlarını kapatmış durumda. Bizde boş durmayalım burada söylenen Alanya’nın gezilecek yerlerini görelim.

 6. Cemal Kars

  Geçen hafta Alanya’daydım. Arama yaparak sitenize ulaştım. Listenizdeki bir çok yere gittim. Nereye gitmem konusunda çok yardımcı oldu. Emeğiniz için teşekkür ederim.

 7. Bekir K.

  Alanya’da gezilmesi gereken yerlerine başında Alanya Kalesi geliyor. Kesinlikle görülmeye değer bir yer. Tavsiye ederim.

 8. Elif M.

  Bu sene yıllık iznimi Alanya’da geçirdim. Alanya tatilim genel olarak berbat geçti diyebilirim. Tabi bunda Alanya’nın herhangi bir suçu yok. Suç tamamıyla otel işletmecilerinin..

  Alanya genellikle Rus turistlerin oldukça rağbet gösterdiği bir yer. Bunun en büyük nedeni ucuzluk ve bunun yanında ücretine göre hizmetin iyi olması..

  Ruslar veya diğer yabancı turistler otelin temizliğine, yemeklerin çeşitliliğine bakmıyor. Hal böyleyken otel işletmecileri de kaliteye önem verip fiyatları yükselterek riske girmek istemiyorlar. Ancak sunulan hizmet bizler için yetersiz kalıyor.

  Bunun dışında Alanya’yı anlatmak gerekirse bölge olarak gerçekten de güzel bir yer. Bol bol gezilecek yerler var. Neredeyse her yerden denize girmek mümkün, halk plajları çoğu otel plajından güzel. Dikkat ettiğim bir çok otel denize sıfır değil bu nedenle otel bölgesindeki plajlar genellikle boş. Çoğu yerinde denizi çok dalgalı, yüzmek cesaret istiyor. İyi bir yüzücü değilseniz denize girmemenizi öneririm.

  Alanya’nın gezilecek yerlerini, tarihi ve doğal güzellerini de bu yazınızdan öğrendim. Bir sonraki Alanya gezimde otele tıkılı kalıp tatilin bitmesini beklemek yerine kendimce hazırlayacağım bir liste ile Alanya’yı olabildiğince baştan sona kadar gezmek istiyorum.

  Bu güzel yazınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 9. Seçkin Çağrıcı

  Ülkemizin en güzel turistik ilçesi diyebilirim. Antalya’nın en çok bilinen turistik yeri Alanya. Bir çok sefer gittim ancak sayfanızda belirtilen yer ve mekanları hiç görmedim. Kesinlikle bir sonraki Alanya seyahatimde sizin bu gezilecek yerler yazınızda bulunan yerleri ziyaret edeceğim.

 10. Mustafa Akyaka

  Alanya’nın gezilecek en güzel yerlerini sıralamışsınız. Bana göre Alanya sadece deniz, kum ve güneşten ibaret değil, bilinenin aksine Alanya tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için bence tümüyle adeta bir açık hava müzesi, şehrin bir çok yeri yaşayan medeniyetlerin tarihi eserleri ile dolu. Devletimizin Alanya’nın sadece denizini ve kumsalını değil tarihi eserleri, doğal yerlerini de tanıtması gerekli. Alanya bana göre dünyada sayılı cennet köşelerden bir tanesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir